Rozhodujete se často házením mincemi? Chyba

mince

Hod mincí je odnepaměti považován za spolehlivou ukázku náhodného rozhodování mezi dvěma možnostmi. Šance, že padne panna je přece stejná jako šance, že padne orel anebo ne? Český vědec postavil toto tvrzení na hlavu.

Maraton házení mincemi

Tým padesáti vědců z univerzity v holandském Amsterdamu, mezi kterými byl i Čech František Bartoš, se rozhodl pro neobvyklý experiment. Celých dvanáct hodin společně házeli mincemi, aby získali dostatečně velké statistické vzorky. Výsledek byl vcelku jednoznačný. Pravděpodobnost při házení mincí rozhodně není 50:50.

mince

Foto: Pixabay

Neplatí snad statistika?

Leckoho asi napadne, že takovéto tvrzení vlastně staví na hlavu základní principy statistiky a pravděpodobnosti. Nic takového ale z výsledků neplyne, panika je tedy zbytečná. Již před experimentem vědci předpokládali, že mince dopadnou nahoru stejnou stranou, která byla nahoře již před hodem s větší pravděpodobností. Důvod měl být ten, že při házení dojde k tomu, že palec házejícího minci lehce rozkmitá a díky tomu se bude ve vzduchu častěji přetáčet na jednu stranu. Reálné výsledky však ukázaly, že mnohem větší význam má individuální technika hodu. V rámci experimentu padala některým vědcům jedna strana s pravděpodobností větší než 60 %, zatímco jiným s pravděpodobností menší než 49 %.

Výzkum má význam především proto, že tento fenomén kvantifikuje skrze velké množství skutečných dat. Teoretické vysvětlení tohoto fenoménu je však zcela zřejmé a pro fyziku nepředstavuje žádný problém. Zkrátka a dobře neexistuje žádný ideální hod mincí. Každý člověk dodá při hodu minci určitou rotaci mimo hlavní osu čímž nevědomky zvýší pravděpodobnost toho, že padne jedna, nebo druhá strana. Stejně tak neexistuje nic jako ideální mince.

Pokud byste tak hledali skutečně náhodný proces, museli byste se pohlédnout po něčem jiném, než je házení mincí. Při rozhodování o tom, kterou cestou se vydáte na výletě, však hod mincí zafunguje dostatečně dobře.

Zdroje informací: https://vtm.zive.cz/clanky/panna-nebo-orel-cesky-vedec-prokazal-ze-pri-hazeni-minci-neni-pravdepodobnost-vysledku-5050/sc-870-a-224773/default.aspx

https://refresher.cz/146405-Hod-minci-neni-50-na-50-Jedna-strana-pry-muze-padat-casteji

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.