Ochutnávka velkého průzkumu 

Online půjčky

Obzvláště v době před Vánoci je aktuální téma půjček. Některé ovšem mohou být příliš rizikové, a proto se vyplatí vybrat si tu správnou. A právě z tohoto důvodu se nezávislý finanční magazín Lundea rozhodl provést průzkum a porovnal nabídky 21 nebankovních společností nabízejících půjčky do výplaty. Zařazeny byly jen ty nejserióznější nebankovní společnosti, konkrétně ty nabízející půjčky se splatností do 30 dnů. Z důvodu obtížnějšího porovnávání nebyly zařazeny společnosti poskytující půjčky s delší splatností.

Průzkum má 5 kategorií – cena, rychlost, transparentnost, vstřícnost a dostupnost. Tyto kategorie se dále člení na parametry, kterých je celkem 40. Účelem použité metodiky bylo provést unikátní průzkum a najít půjčky podle ceny, dostupnosti, vstřícnosti a transparentnosti. Z provedeného průzkumu o dostupnosti a přívětivosti aktuálních půjček na trhu vyplynulo hned několik zajímavých údajů.

Půjčka zdarma jako velké plus

Půjčka zdarma bývá pro mnoho klientům velký plus a spíše se pro takovou půjčku rozhodnou. Z výsledků průzkumu bylo zjištěno, že téměř polovina nebankovních společností nabízí půjčku zdarma. Je tomu tak z důvodu předpokladu, že se klient bude v budoucnu nejspíše vracet tam, kde byl spokojený.

Možné překážky na cestě k půjčce

Zápis v registru nemusí být tak velký problém, jak by se mohlo zdát. Bylo totiž zjištěno, že kolem 70 % nebankovních společností nemá problém půjčit peníze člověku se zápisem v registru dlužníků, konkrétně v SOLUS, NRKI nebo EUC. Zhruba polovina hodnocených společností půjčuje peníze také cizincům nebo zaměstnancům, kteří jsou v době žádosti o půjčku ve zkušební době. Ani případná ukončená insolvence nemusí být překážkou. V tomto ohledu je vstřícných 67 % společností.

Ani exekuce nemusí být na cestě k půjčce problém

Exekuce se v posledních letech týká čím dál většího množství lidí. I na to se proto průzkum zaměřil a vyplynulo z něj, že ani exekuce nemusí být při schvalování žádosti o půjčku problém. 14 % nebankovních společností totiž půjčuje peníze i klientům, kteří jsou v době žádosti v exekuci. 

Výše půjčky a možná změna její výše v průběhu splácení

Průzkumem bylo zjištěno, že průměrná výše první půjčky, o kterou klienti žádají, se pohybuje kolem 9.000 Kč a průměrná výše opakované půjčky kolem 20.000 Kč. Problémem nemusí být ani případná změna výše. 24 % institucí totiž dokonce i umožňuje navýšení výše půjčky v průběhu splácení.

Komunikace s klienty a fungování o víkendech

Komunikace s klientem je velmi důležitá, a to nejen v pracovních dnech. V dnešní době moderních technologií mnoho lidí preferuje, když instituce komunikují co nejdříve a nejlépe i o víkendech. Provedený průzkum potvrzuje, že některé z hodnocených nebankovních společností fungují dokonce i o víkendech. Konkrétně rovných 14 % společností reaguje na dotazy klientů a vyplácí půjčky během víkendů. Téměř polovina poskytovatelů má online chat, což je pro mnoho klientů velkou výhodou. Rychlost v odpovědích na dotazy byla ve velké míře průměrná až velmi rychlá. 

Věk žadatele o půjčku jako podmínka mnoha společností

Jednou z podmínek při žádosti o půjčku je i věk žadatele. Z výsledků je dále patrné, že věk žadatele o půjčku může být v některých případech problém. Ve většině případů je nutná plnoletost, výjimečně je pak požadován minimální věk žadatele 20 nebo dokonce i 21 let. Omezení má ovšem i maximální věk žadatele, který je u některých poskytovatelů půjček stanoven na 65 nebo 75 let. 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.