Stravenkový paušál se neosvědčil, měl by se zrušit

Jídlo

Centrum ekonomických a tržních analýz vydalo verdikt, ve kterém hodnotí Stravenkový paušál, který byl zaveden jako alternativa stravenek pro zaměstnance teprve nedávno. Ten zní tak, že se dosavadní praxe tohoto paušálu neosvědčila a systému by prospělo jeho zrušení. Proč?

Co je stravenkový paušál a jak funguje

Jak vlastně stravenkový paušál funguje? Jde o paušál, který dává zaměstnavatel zaměstnanci k výplatě, přičemž tyto prostředky mají být použity pro hrazení jídla a potravin, stejně jako stravenky. I tento vyplácený paušál je daňově zvýhodněný, zaměstnanec však nedostane na konci měsíce fyzické stravenky, nýbrž jen částku k výplatě navíc. Tato novinka je možná od roku 2021 a tehdy ji prosadilo ministerstvo financí v čele s tehdejší ministryní Schillerovou.

Paušál nesplnil očekávání

Centrum ekonomických a tržních analýz nyní přichází s poznatky, které poukazují na to, že se tento koncept stravenkového paušálu jako alternativy ke stravenkám neosvědčil a nesplnil očekávání, která v něj byla vkládána. Jde o nefunkční institut z hlediska podpory stravování zaměstnanců, do systému prakticky nepřibývají noví účastníci. Za téměř dva roky do tohoto režimu vstoupilo asi 55 tisíc lidí. Oproti proklamovanému milionu je to tak velký rozdíl. Jen čtvrtina z lidí, kteří stravenkový paušál pobírají pak tyto prostředky využívá k pokrytí nákladů na stravování.

Slouží spíše pro daňovou optimalizaci zaměstnavatelů

Analytici z CETA poukazují na to, že stravovací funkce je u stravenkového paušálu téměř vymizelá. Naopak paušál slouží spíše zaměstnavatelům, a to pro daňovou optimalizaci. To má pak přirozeně také negativní dopady do státního rozpočtu, který vybere na daních méně. Dle CETA připravilo zavedení tohoto paušálu státní kasu v tomto roce o 3,8 až 5,6 miliardy korun. V následujících letech však mohou být tyto rozpočtové náklady ještě vyšší.

Zdroj: https://www.penize.cz/mzda-a-plat/438335-zruste-stravenkovy-pausal-doporucuje-nova-studie, http://eceta.cz/analyza-nastroju-zamestnaneckeho-stravovani-ceta-podporovat-kantyny-digitalizovat-stravenky-zrusit-pausal/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.