Který den se stává nejvíce pracovních úrazů? Není se čemu divit

úraz

Pracovní úrazy se bohužel čas od času stávají. Je proto zajímavé podívat se podrobněji na to, jak jsou rozdělené mezi jednotlivé dny pracovního týdne. Třeba proto, abychom si v těchto dnech dávali zvláště dobrý pozor.

Pozor na pondělí

I když by se mohlo zdát, že začátek pracovního týdne se na pracovištích nese v duchu poklidného „procitání“ z víkendové pohody, opak je pravdou. Statistiky totiž ukazují, že první den po zaslouženém víkendovém volnu není bezpečný. Pondělí, jak se zdá, bývá dokonce nejrizikovějším dnem celého pracovního týdne. A pokud bychom šli ještě dále, úplně nejhorší je blížící se dopoledne, tj. čas před dvanáctou hodinou. Statistiky také dokazují, že druhým nejhorším dnem, kdy se stává dost úrazů, je úterý. V následující dny pak počty způsobených úrazů zázrakem klesají.

Každoročně se přitom stane kolem 40 000 pracovních úrazů. V období pandemie, kdy byli lidé více doma, úrazů samozřejmě výrazně ubylo, údaje z dřívějších let nám ale dávají dobrou představu.

Z pohledu konkrétních částí roku je potom nejvíce úrazů evidováno během června, a to především v oblasti strojírenství, stavebnictví, skladování, ale úrazy se nevyhýbají bohužel ani profesionálním řidičům na silnici, nebo pracovníkům při kurýrních činnostech. Nejméně úrazů pak bývá zaznamenáno v létě o letních prázdninách a v zimě.

úraz

Foto: Pixabay

Jak si vysvětlit kritické dny? 

Lidé, kteří se vracejí po volném víkendu do práce, jsou myšlenkami stále jinde a hůře se koncentrují. Jsou často vyčerpáni z prací doma nebo na zahradě. Plynule tak přechází bez odpočinku do dalšího pracovního nasazení a rychlého tempa života, které pak v začátku týdne hůře snášejí. Někteří lidé se zase v začátku týdne snaží dohnat to, co zanedbali v tom předchozím. Neustálý koloběh života je tak také přirozeně znaví.

Častým úrazům dále přispívá nezkušenost některých pracovníků, nedodržování bezpečnosti práce anebo syndrom vyhoření a podcenění rizik spojených s vykonávanou prací.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/pracovni-urazy-pondeli-riziko-povolani-statistika.A221123_151056_ekonomika_jla

https://www.podnikatel.cz/aktuality/v-jakych-dnech-a-hodinach-se-nejcasteji-stavaji-pracovni-urazy/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.