Nový pandemický pojem: pracovní karanténa

covid

V těchto dnech „slavíme“ výročí dvou let života s koronavirem. Za tu dobu jsme si osvojili mnoho návyků, které by nám ještě před dvěma lety připadaly minimálně zvláštní. Kromě toho se do běžného slovníku dostala slova, která jsme před pandemií používali jen velmi zřídka. Pojmy jako home-office, karanténa, izolace, rouška nebo třeba respirátor, stejně jako antigenní a PCR testy dostaly jasný a zřetelný význam i pro ty, kdo je jinak ve svých profesích před pandemií nepoužívali. Je možné, že k nim brzy přibude výraz nový: pracovní karanténa. Právě tento koncept totiž nová vláda zvažuje zavést. Co obnáší?

Omikron útočí

Zavedení konceptu tzv. pracovní karantény souvisí se šířením tzv. varianty omikron. O té se předpokládá, že je extrémně nakažlivá a bude se velmi rychle šířit. Proto hrozí, že bude schopná v krátké době prakticky paralyzovat celé pracovní kolektivy, jejichž členové budou muset v případě kontaktu s pozitivním kolegou nastoupit do karantény. A vzhledem k rychlosti šíření se to bude stávat často.

Ministerstvo zdravotnictví proto přichází s řešením. Podle ministra Vlastimila Válka za TOP09 budou určeny některé profesní obory tvořící kritickou infrastruktury, bez které se stát neobejde. Pro tyto obory budou platit jiná pravidla než pro obory ostatní, zavedena bude v jejich případě zmíněná pracovní karanténa.

metro

Foto: Pixabay

Co je pracovní karanténa?

Režim pracovní karantény znamená, že pracovníci určitých profesí budou moci za určitých podmínek, které budou ještě přesně definovány, místo domácí karantény docházet do zaměstnání. Základní podmínkou bude bezpříznakový průběh a nepochybně také povinnost zůstat pokud možno mimo přímý kontakt s ostatními lidmi.

Kromě zmíněných pracovníků v kritické infrastruktuře (zdravotnictví, školství, sociální služby…) se budou tato pravidla pravděpodobně týkat i pracovníků ve veřejných službách (řidiči MHD apod.) Ve hře je i možnost, že uvedená opatření se budou týkat pouze pracovníků bez posilující dávky.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vlada-chce-zavest-nova-opatreni-valek-mluvi-o-pracovni-karantene-40383321

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.