Andrej s Alenkou za sebou nechali největší schodek státního rozpočtu v historii ČR

Babiš Schillerová

Vládnoucí dvojka, která odešla, za sebou nechala mimo spousty práce, o níž oba hovořili, také největší schodek státního rozpočtu v historii ČR. Celkem 420 miliard korun. Jedná se o moment, který bychom si měli bezesporu pamatovat. Vždyť i NKÚ upozornil na to, že polovina onoho obřího zadlužení nemá s covidem-19 vůbec nic společného. Právě na pandemii se dvojice vymlouvala nejčastěji a ráda.

Za všechno může Kalousek

Jasně, tento pán toho pro republiku dvakrát moc neudělal, ba naopak. Výmluvy na něj jsou ale více než liché. Za zadlužení v době vlády Babiše určitě nemůže. NKÚ mimo jiné zjistil, že se stát v podstatě nezabýval opravdovým přínosem peněz, jež vynakládal na nejrůznější výdaje. A přínosy spolupráce s mezinárodními organizacemi. Ty také nejsou zrovna dvakrát zjištěné. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) hovořil o tom, že se Česká republika zadlužovala tempem, jež nemá obdoby.

Dluhová brzda již v roce 2024?

Přesně na toto ministr financí upozornil. Na dluhovou brzdu bychom narazili již za 2 roky. Minimálně 80 miliard padlo na zrušení superhrubé mzdy. To není ideální číslo a tento tah nebyl dobrý. Podle nového ministra budou i další rozpočty v deficitu, nicméně mnohem nižším než doposud.

Národní rozpočtová rada upozorňuje na zvýšení příjmů

Jednoznačně, nejspíše bude muset dojít ke zvýšení daní. Jen snížení výdajů stačit nebude. zapomenout nelze ani na fakt, že se značně zvyšuje také obsluha státního dluhu. Zadlužování, jež nás potkalo, pocítí v budoucnu každý z nás. Možná si pak uvědomíme, že třeba takové extrémní zlevnění veřejné dopravy nebo jiné kroky, nebyly zrovna ideální.  

Zdroje info: NKÚ, visegradsky-jezdec.cz

 Náhledové foto: Úřad vlády ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.