Výhody i nevýhody stavebního spoření

Spoření

Stavební spoření je častým a zejména oblíbeným spořícím produktem u nás. Proč? Zejména kvůli vysoké nabídce a státnímu příspěvku. Dnes se podíváme, jaké jsou výhody, ale i nevýhody tohoto produktu. Pojďme tedy na to!

Kdy dosáhnete na státní podporu

Státní podpora dělá maximálně 2000 Kč za rok. Pro maximální státní podporu, která se vám nejvíce vyplatí, je potřebné, abyste na stavební spoření za rok uložili alespoň 20 000 Kč. Není rozhodné, zda půjde o jednorázový vklad či více menších vkladů. Rozhodné je, zda ke konci roku bylo za kalendářní rok uloženo 20 tisíc korun či více. Pak máte nárok na maximální státní podporu ve výši 2 tisíc korun. Musíte však počítat, že vámi uložená částka se snižuje například o poplatky za vedení účtu či poplatek za uzavření smlouvy. K účtu pak musíte mít připojený požadavek na státní podporu

Výhody „stavebka“

Mezi výhody stavební spoření patří to, že vámi uložené a naspořené prostředky jsou předmětem zákonného pojištění vkladů do výše 100 tisíc eur – tedy asi 2,6 milionu korun. Peníze tedy máte pojištěné například pro případ krachu či insolvence spořitelny či banky. Dále můžete s penězi volně nakládat. Po skončení spoření je totiž lze použít na cokoli. Další výhodu představuje výše popsaná státní podpora. Výhodou je také to, že si sami stanovíte, jak často a v jaké výši budete spořit.

Nevýhody stavebního spoření

Věc má ale i svou stinnou stránku. Nevýhodou je například to, že na jedno rodné číslo lze získat jen jeden příspěvek od státu. Nelze tedy čerpat jednou osobou více příspěvků na více uzavřených smluv. Další nevýhodou je, že klient doplácí za předčasný výběr prostředků. Existuje zde totiž šestiletá vázací lhůta. Vyberete-li prostředky dříve, přicházíte o veškeré státní příspěvky. Přijít mohou i sankce od spořitelny dle vaší smlouvy. Úspory na stavebním spoření také může zabavit exekutor. Mohou se totiž stát předmětem exekuce.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/698190/vyhody-a-nevyhody-stavebniho-sporeni-prehledne-co-nabizi-sporitelny.html
Náhledové foto – Depositphotos

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.