Nová práce. Na co pozor a čím zapůsobit

Odchod z práce

Pokud vás čekají první dny v nové práci, určitě jste přemýšleli, jak se chovat, abyste zapůsobili. Existují věci, kterými se můžete stát miláčky vašich budoucích šéfů. Svou reputaci si však můžete i hned pokazit. Dnes se podíváme na to, jak se chvat, aby se vám dostavil úspěch na novém pracovišti. Pojďme na to.

Tykání a poznávání zaměstnání

Nemusíte si hrát na to, že všemu rozumíte a vše znáte. Naopak. To od vás nikdo nečeká, a pokud se budete aktivně ptát na své úkoly, rychleji zapadnete. Rychleji se také seznámíte s chodem společnosti. Vždy tedy naslouchejte nadřízeným či kolegům a nesnažte se takzvaně „rozumovat“. Inovativní nápady mohou být plusem, avšak nejdříve se zkuste zapojit do běžného chodu. Další nástrahou může být společenské nabízení tykání. Obecně platí, že nabízí starší mladšímu, nadřízený podřízenému a žena muži. Jste-li mladý nový pracovník, dobré je se chvíli aklimatizovat, až pak nabízet tykání. Pokud však není klima společnosti nastaveno tak, že je zde tykání automatické.

Mobil v rukou

U mladších lidí je typickým doplňkem v ruce mobil. Používáme jej buď účelně, nebo jako odpočinek mezi úkoly či když se nudíme. Do práce však takové používání mobilu nepatří. Díky němu nejste efektivní a trávíte na něm dobu, kterou máte věnovat své práci. Navíc, pokud jej budete mít opravdu často v ruce, může to, zvláště zkušenějším kolegům, vadit. Nejen že z vás tedy mobil udělá méně efektivní pracovníky, můžete s ním i pokazit vztahy na pracovišti.

Složité úkoly

Vždy je dobré mít ze začátku spolupracovníka, který vám pomůže, pokud si nebudete jisti, jak postupovat. Neurčí-li vám váš šéf takového kolegu, je dobré jej o to požádat. Vždy je totiž lepší řešit s někým například problémy u složitého úkolu než nechat problém narůst do větších rozměrů. Stane-li se vám situace, kdy prostě úkol nezvládnete, nebojte se to přiznat. A třeba chybu zkuste napravit.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.