Češi přes Vánoce utratí několik miliard korun

Série vánočních článků z naší skromné sbírky pokračuje. Protože svátky kromě klidu a pohody symbolizují také dárky pod stromečkem, je vcelku jasné, že lidé neváhají utratit ohromné množství peněz, jen aby v onen slavný den potěšili své blízké. Podle Asociace pro elektronickou komerci jsou Češi před Vánoci schopni utratit více než dvacet miliard korun, přičemž vrchol zájmu přichází v rozmezí od 9. do 16. prosince. Nenechávejte však nákupy na poslední chvíli, zboží k vám totiž nemusí dorazit včas.

Internetové obchody už dnes praskají ve švech

Populární Black Friday (Černý pátek), který k nám přicestoval z Ameriky, byl první velkou zkouškou internetových e-shopů a jejich připravenosti na nadcházející sezónu. Zájem veřejnosti byl z hlediska statistik patrný. Zatímco během běžného pátku Češi v průměru utratí přibližně 320 milionů korun, poslední listopadový pátek si vyžádal nákupy atakující hranici 800 milionů korun. Majitelé internetových obchodů, které se zapojili do slevové akce, si tedy vydělali ohromný balík peněz a navíc je určitě hřeje pocit, že nákupní mánie zdaleka nekončí.

Obyvatelé České republiky v hojném počtu shánějí vánoční dárky s předstihem a sezóna proto začíná už koncem září. S ohledem na tuto skutečnost se dá předpokládat, že celkové výdělky online obchodů by se za toto období měly pohybovat kolem 50 miliard.

Přepravci se připravují na nárůst poštu balíčků

Předvánoční čas není náročný jen pro obchodníky jako takové, ale přidělává vrásky také přepravním společnostem, u nichž je dodržování stanovených termínů naprostou samozřejmostí i přesto, že počet balíčků rapidně vzroste. Kupříkladu přepravní společnost PPL udává, že během prosince vzroste počet objednávek oproti běžnému roku o ohromných 50 %.

V loňském roce dosáhla zmíněná společnost svého přepravního maxima, když zákazníkům během prosince doručila neskutečných 202 038 balíčků. Mluvčí společnosti proto doporučil, aby si lidé nechali posílat zásilky na výdejní místa PPL Parcelshop, což je neschůdnější variantou pro všechny zúčastněné strany.

PPL není jedinou přepravní firmou, která během posledního měsíce v roce počítá se zvýšeným objemem práce. Společnost DPD očekává nárůst oproti ostatním měsícům o 60 %.

Prosincová pondělí budou ze všech nehorší

Během posledních čtyř předvánočních týdnů se očekává internetové nákupní šílenství, které obchodníkům vynese 20 miliard korun. Nejvíce objednávek se přitom tradičně očekává 9. a 16. prosince, což jsou v obou případech pondělky. Právě proto byste se však měli mít na pozoru. S nárůstem objednávek je totiž vysoce pravděpodobné, že zboží nestihne dorazit na požadovanou adresu před Štědrým dnem. E-shopy jsou sice na Vánoce dobře připravené, ale něco se může pokazit vždycky.

Jaký je tedy nejzazší termín pro bezproblémové dodání vánočních dárků? Pokuste se vše stihnout nejpozději do 18. prosince. Pokud chcete mít jistotu, posuňte hraniční termín ještě o pět dnů nazpět.

 

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.