Ceny jablek se meziročně zvýšily o 17 procent

Vzhledem k nynější podprůměrné sklizni došlo k meziročnímu růstu cen jablek. Loni byla nadúroda a cena jablek činila 26 korun za kilogram. Jedná se o cenu velmi nízkou. V současnosti se cena pohybuje ve výši 31 korun za kilogram, což je nárůst o 17 procent. I když se to může zdát jako poměrně velký skok mezi cenami, cena 31 korun za kilogram je běžná při průměrné úrodě z let minulých.

Ceny ještě porostou

Vzhledem k tomu, že asi polovina jablek pochází z dovozu, konkrétně z Polska a Itálie, tak cena jablek není omezována pouze na úrodu u nás. V průběhu tohoto měsíce by mělo být známo, jaká byla úroda v Polsku i Itálii a podle toho se stanoví konečná cena jablek. Z údajů, které už jsou ale známy, se dá predikovat, že cena jablek dále poroste.

Kde sehnat levnější jablka?

Pokud byste chtěli sehnat jablka, jejichž cena se bude pohybovat kolem pětadvaceti korun, pak zkuste zamířit přímo k pěstiteli jablek. Ti totiž svá jablka prodávají levněji. Pokud však žádného pěstitele neznáte, nemusíte zoufat. Supermarkety nabízí jablka v akci téměř každý týden a jejich cena někdy klesne až ke 20 korunám za kilogram. Pokud byste chtěli koupit jablka na mošt, pak se jejich cena pohybuje okolo 3,50 korun za kilogram, což je téměř trojnásobek loňské ceny (1,20 korun za kilogram v roce 2018).

Bude dosaženo rekordní ceny jablek?

V roce 2017 byla úroda jablek velmi malá. Jablka se prodávala za cenu 33 korun za kilogram, a to již na podzim. S postupem skladovací sezóny jablka zdražovala, až se v červenci 2018 dostala na rekordní hodnotu 43,23 korun za kilogram. Následovala nová sklizeň, která byla nadprůměrná a ceny jablek se skokově snížily. Tento rok bylo sklizeno o 30 procent méně jablek než loni, což je jedna z nejnižších sklizní v celé historii České republiky. To znamená, že je možné, že ceny budou v červenci atakovat rekordní hodnotu z roku 2018

.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.