Dítě

Někteří rodiče záměrně neposílají své děti do školy

Dlouho se hovořilo o tom, že se konečně zase otevřou školy a děti se budou moci vzdělávat. Drtivá většina společnosti se na tento krok vlády nesmírně těšila. A není se vůbec čemu divit. Vždyť dětem vzdělání chybí a do školy bezesporu potřebují chodit. Distanční výuka se stala jakousi náhražkou než čímkoli jiným. Přesto se aktuálně najdou rodiče, kteří odmítají svou ratolest do vzdělávací instituce pustit. Důvodů mají spousty, relevantní přitom není ani jeden.

Strach z testování

Naprostý nesmysl. Mnozí rodiče zastávají názor, že testy jsou karcinogenní. Prostě proto děti do školy nepustí. Mnohdy jde ale spíše o jakousi výmluvu. Sami si dobře uvědomují, že tomu tak není. Dětem se nijak neubližuje, výtěry jdou fakticky z okraje nosu a nejsou nijak invazivní. Žáky relativně nezatíží a oni mají radost, že se část hodiny nemusí učit.

Možnost nákazy v dopravním prostředku

Ta samozřejmě existuje, nicméně mnohé z dětí, které kvůli tomuto důvodu nechodí do školy, pak jezdí odpoledne hromadnými dopravními prostředky za zábavou. Paradox paradoxů a rodičům je to fakticky jedno, hlavně, že ráno dítě ochránili.

Stres z přemíry učiva

Také tato výmluva je vcelku frekventovaná. Pravda je taková, že pokud se děti doma nepřipravovaly v době distanční výuky, jakýsi náraz pro ně bezesporu přijde. Na vině jsou ale ony samotné a nikdo jiný. Vždy je čas se na učivo podívat a vše dohnat. Rodiče, kteří tyto žáky kryjí, si zakládají na to, že děti nebudou umět vůbec nic a už to ani nedoženou. Možná jde i o rodiče, kteří pracovali doma místo děti a známky patří spíše jim. Bohužel se takoví také najdou.  

Prostě jen výmluvy a mnohdy i dovolená

Někteří rodiče se zkrátka jen vymlouvají a děti chtějí nechat doma, protože si to ostatně i samy přejí.V některých případech vezmou své ratolesti i na dovolenou ještě před prázdninami. A povinná školní docházka? Ta se pro některé stává nepovinnou, protože dětem skutečně stačí jen omluvenka od rodičů.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

11 komentářů

 1. Anton Odpovědět

  Škola jako fetiš. Autor zjevně není schopný opustit svou vlastní myšlenkovou krabici a představit si, že rodiče vyhodnotili, že prezenční škola už je nezajímá a jsou schopní poskytovat dětem efektivnější a pohodovější vzdělávání doma, bez vymývání státní propagandou, šikany, rozkazů snad i ohledně dýchání a nebetyčné nudy, když musí hodiny jen čekat, až se někdo vykoktá.

 2. Alena Odpovědět

  Dobrý den,
  Váš názor vůbec nepokrývá veškeré možnosti a dělá z rodičů lenochy a osoby, které preferují jen své pohodlí. Osoboně jsem až do 10.5. neposílala svou dceru do školy (1. stupeň, malá škola bez rotační výuky), protože žijeme ve společné domácnosti s mojí maminkou, které je 72 let a kromě rakoviny má všechny rizikové choroby (cukrovka kompenzovaná inzulínem, srdeční problémy, poškozené ledviny, autoimunitní poškození štítné žlázy a k tomu ještě další zdravotní problémy). Bohužel se u nás (Plzeň) očkování zcela zaseklo – zatímco tcháni (78 let) byli očkováni okamžitě, maminka po více než měsíci od registrace (1.3.) nic. Museli jsme ji přeregistrovat do Prahy, kde byla naočkována prakticky hned. Museli jsme ale čekat 3 týdny než je slušná šance, že imunitní reakce byla správně nabuzena.
  Dcera celou dobu distanční výuky pracuje – dokonce více než ve škole, protože zvládá mnohem rychlejší tempo než její vrstevníci, ale rozvrh výuky každý všední den kopíroval školní rozvrh. V žádném případě se neflákala.
  Syna jsem nakonec do školy pustila (první termín 10.5. – otevření 2. stupeň druhé kolo), ale měla jsem vážné obavy, protože syn je autista a naposledy byl ve škole v říjnu. Najet na plný režim (víceleté gymnázium) včetně klasifikace po tak dlouhé době – to je nemyslitelné. Naštěstí nám škola vyšla vstříc a má možnost kdykoli ze školy odejít nebo si odpočinout s asistntkou jinde. Ředitel (na rozdíl od řady jiných škol) je rozumný a zakázal v prvním týdnu zcela testy.
  Syn celou dobu distanční výuky pilně pracoval, všechny úkoly odevzdal včas. Dbala jsem na to, aby látce (i té která nebyla vysvětlena – naoř. chemie) opravdu rozuměl a měl ji procvičenou. Náraz autisty ale s „normálním“ školním režimem je jako, kdyby Vás přesídlili mezi křováky. Představte si, že by Vás křováci testovali např. z toho, jak si vyrobíte spaní na noc – asi byste to nepovažovali za fér. Pro autisty je to něco podobného. Najednou jsou všude lidi, mluví, dýchají, padají jim tužky na zem, vrže křída o tabuli… Vše se strašně rychle mění, musíte přecházet z učebny do učebny, všechno zvládat, i když Váš mozek je zcela přehlcen. A do toho máte podat výkon. Budu ráda, když za měsíc si na školní prostředí znovu zvykne – nyní chodí zcela vyřízen.
  Proč to všechno píšu – uvědomte si prosím, že svět není černobílý, ale jsou různé situace, a proto prosím šmahem neodsuzujte a neházejte všechny do jednonho pytle.
  Děkuji

 3. Jitka Odpovědět

  Proč třeba nenapíšou důvod, že rodiče nechtějí ničit dětem zdraví, protože musí mít celý den nesmyslný náhubek. Na celou republiku sotva 1200 nakažených za den a děti chudáci tam sedí v rouškách, na zahrádkách v hospodě apod. to nikdo neřeší. Ale to nejdražší co máme, máme posílat ničit si zdraví do školy. Budou tepla a oni s tím budou sedět stále???? Snad se celá třída testuje a děti se ve školách nemísí mezi sebou, tak snad aspoň ve třídě by jim mohli ty roušky odpustit. Aby i rodičové, kterým záleží na zdraví svých dětí, mohli konečně poslat děti do školy taky.

 4. Petr Odpovědět

  Nemáte právo hodnotit všechny rodiče a děti pouze na základě příkladu z vašeho okolí, nebo vaší rodiny! Znám děti co mají psychické problémy kvůli roušce, to jste ve svém ,, jednopohledovém“ článku nezmínil.

 5. Gabriela Odpovědět

  Tak ono už se dávno “ví”, že rodiče jsou prokletím všech dětí. Ještěže ty školy máme, kdoví, co by bez nich z těch malých chudáčků vyrostlo…
  PS pozor, ironie!
  PPS A co vlastní děti, pane redaktore, máte? A nějaká skutečná rodičovská zkušenost s českým školstvím, kovidovým zvlášť, by nebyla? Nebo jste se jen “zamyslel”?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   nikdo nic takového netvrdí.
   Ano, dceru jsem poslal do školy ihned, jak to bylo možné.
   Online výuka probíhala dle možností v pořádku.
   Ideální, že už se děti mohly vrátit do školy.
   Osobně si myslím, že kvalitní školství, které bylo dostatečně přísné, už není.
   Na prvním stupni jsem byl ještě za minulého režimu.
   Aktuální benevolence a ústupky ve školství jsou dle mého názoru mnohdy až neuvěřitelné.
   Mějte se hezky a díky za komentář!

 6. Radka Kohoutová Odpovědět

  Pane redaktore, úžasný článek skvělé máme vážně nemocnou dcerku a asi zřejmě podle Vás jsme na dovolené. Děkuji skvělé v této těžké době, kdy se snažíme izolovat jak to jde. Kolem sebe vidíme samé sobce a neojleduplné lidi. A teď nás ještě nařknete, že si děti necháváme doma schválně. Nechodí do školy ani jedno. Můžu říci, že lepší dovolenou jsem ještě neměla. A doufám, že Vás karma za ty bláboly dožene.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   článek rozhodně není mířen na rodiče, již z objektivních důvodů nemohou děti poslat do školy.
   Mějte se!

 7. Martin Vaněk Odpovědět

  Pche! Je všeobecně známo, že děti asociálů nechodí v pondělí a v pátek, a jsou schopny nasekat i 500 „omluvených“ hodin ročně. Ale o tom se nesmí psát, a už vůbec ne jmenovitě – to by se ziskovky, živící se „začleňováním“ mohli vztekat. 🙁

 8. vera Odpovědět

  Fyzicky i duševně zdravé dítě situaci zvládá. Děti přijmou a zvládnou i výjimečné situace. Rodiče, jako všichni lidé, jsou různí. Běžní, racionálně uvažující. Přestrašení. Ti, co podléhají pověrám a hauxům. A pak jsou i takoví, kteří využívají situace ve svůj prospěch a jako štít jim slouží jejich děti a údajně „dobro dětí“. Naštěstí většina dětí je zdravá a chytrá a většina rodičů také. Celý rok se děti učily doma, nesetkávaly se se spolužáky a s kamarády. Pokud vím, tak děti se na prázdniny těší, to je snad běžné a normální. Vzít jim prázdniny? To je přejde k veškerému studování chuť. Vždyť konečně mohou volně běhat po venku, chodit do lesa, brouzdat se v potoce, jet s rodiči k moři nebo do hor, nebo kamkoliv na dovolenou. No, a tím učitelem, který sedí denně doma u počítače v pohotovosti a bude tak sedět ještě jeden týden? Tím bych být nechtěla. Už tak jsou lázně pro psychiatrické pacienty plné učitelek.

 9. Petr Odpovědět

  Vážený pane Štěpáne ,
  krásně , výstižně a pravdivě vyjádřeno ,100% souhlas ! Nenechte se znechutit a těším se na Vaše další články !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *