Situace v Indii může narušit globální dodavatelské řetězce

01_indie2

Třetí největší asijská ekonomika už týdny bojuje o kontrolu nad ničivým náporem nové vlny koronaviru. Každý den jsou hlášeny statisíce nových případů a ekonomové přehodnocují své předpovědi na letošní dvouciferný růst – což je rozhodně znepokojivé znamení pro zemi, která se loni poprvé za téměř čtvrt století propadla do recese v důsledku prvního lockdownu. Situace v Indii je však zcela zásadní pro celý svět. Nejen, že se Indie může stát zdrojem dalších a dalších vln (byť díky očkování již snad v ne tak tragické podobě), ale další zastavení indické ekonomiky by po celém světě tvrdě pocítilo hned několik průmyslových odvětví.

Indie v centru dění

Indie je příliš velká země na to, aby se další uzavření její ekonomiky neprojevilo v řadě průmyslových odvětví po celém světě. Na první pohled to nemusí být zřejmé, ale z Indie pochází velká část posádek velkých transportních lodí a mnoho z nich působí ve velitelských funkcích. Tvrdý lockdown by tak mohl snížit kapacitu, kterou je mezinárodní lodní přeprava schopná poskytovat, už jen proto, že řada zemí zakázala lety z Indie a námořníci se tak nemají jak dostat do přístavů po celém světě.

Lépe představitelným je nedostatek očkovacích látek prosti covidu-19 a dalších léčit. V Indii se vyrábí více než polovina na světě používaných očkovacích látek a také ohromné množtví dalších tzv. generických léčiv. 

02_Indie

Foto: Pixabay

Oblečení z Indie

I když obecná předsatava je, že většina textilu sse vyrábí v Číně, Indie je v tomto ohledu s Čínou zcela srovnatelná. Segment se stále vzpamatovává z loňských ztrát a další výpadky se mohou projevit globálním nedostatkem textilních výrobků.

V Indii mají svá významná centra také mnohé finanční instituce či IT firmy. I omezení jejich provozu se může kaskádovitě rozšířit do celého světa. Zvládnutí situace v Indii je zkrátka v bytostném zájmu nás všech.

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.