Nejčastější finanční chyby a jak se jich vyvarovat

02_penize

Dnes si představíme některé nejčastější chyby a mýty, kterých se dopouštíme či dle kterých se řídíme ve finanční oblasti. Zároveň je uvedeme na pravou míru a zejména poradíme, jak se jich vyvarovat. Pojďme tedy na to!

Půjčovat si je v pořádku

Jediným chytrým dluhem, který je logický a není nevýhodný je dluh spočívající v hypotéce na vlastní nebo investiční bydlení. Jinak je však jakákoli půjčka špatná. Samozřejmě, že se člověk může dostat do situace, kdy není zbytí a půjčit si musí. Určitě je však dobré mít na paměti, že půjčování si peněz není nic výhodného a pozitivního. Vždy by mělo jít o krajní řešení.

Nebudu pojišťovat něco, co se mi nestane

Dalšími chybami ve finanční oblasti lidí jsou chyby, které se projevují špatným nastavením pojistných smluv. Zatímco některé položky jsou nadhodnocené, přestože, pokud by se taková pojistná událost stala, nepředstavovala by pro vás velkou finanční zátěž, a některé jsou buď pojistnými částkami podhodnocené nebo dokonce v pojistné smlouvě úplně chybí. Možná si někdo říká – „to se mi nestane, nemusím se na to pojišťovat“. Vždy je však dobré si uvědomit, byť je malá pravděpodobnost, že daná situace nastane, jaký by měla důsledky pro vás či celou vaši domácnost.

Hypotéka – jen na co nejkratší dobu

Pokud si již vezmu hypotéku, chci ji splatit co nejdříve. To si říká velké množství lidí. Je to však tak výhodné? Nikoli! Samozřejmě můžeme se na to dívat tou optikou, že chceme naše dluhy (závazky) vůči bance, které spočívají v každoměsíční povinnosti platit splátku, omezit na co nejkratší dobu. Když se na to však podíváme z jiného úhlu, zjistíme, že delší splatnost znamená pro domácnost nižší splátky. Na delší dobu tak může rodina vytvářet více rezerv a větší množství peněz spořit či investovat.

Můj dům, moje investice

Mnoho lidí považuje svou nemovitost, ve které bydlí, a dokonce plánují bydlet až do stáří, jako svou největší investici. Lze to však považovat za investici? Ne. Tato nemovitost, pokud se váš pohled na ni nezmění a budete ji využívat jako nadále, vám žádné peníze nepřinese. Jen výdaje spojené s její údržbou, provozem, pojištěním a zdaněním.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/financni-gramotnost-chyby-a-omyly.A210814_170419_viteze_frp
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.