ANO chce i nadále slučovat ministerstva

andrej_babis

Role „superministra“ se od doby, co Karel Havlíček zastává kromě funkce ministra průmyslu a obchodu i roli ministra dopravy, stala terčem mnoha vtipů. Hnutí ANO ale před volbami deklaruje, že toto sloučení by rádo učinilo trvalým. V hledáčku Andreje Babiše jsou pak i další ministerstva. Je tedy možné, že se bude skladba vládních úřadů po volbách opět měnit. Jaké názory mají na rušení nebo slučování ministerstev politici mají?

Průmysl, obchod a doprava

Nejčastěji se diskutuje o již zmíněném slučování Ministerstva průmyslu a obchodu s Ministerstvem dopravy, které již de-facto nastalo ve chvíli, kdy obě ministerská křesla obsadil Karel Havlíček. Andrej Babiš hovoří dokonce o tom, že by se k tomuto novému ministerstvu mohlo připojit i Ministerstvo pro místní rozvoj.

Ekonomové upozorňují, že sloučení by s největší pravděpodobností nepřineslo úspory a nevedlo by ke snižování stavu úředníků. Na druhou stranu přiznávají tomuto nápadu i jisté výhody. Především by mohlo vést u urychlení některých připomínkových řízení a v neposlední řadě by usnadnilo realizaci strategie snižování emisí oxidu uhličitého. Průmysl a doprava jsou totiž dvě oblasti, které se na emisích skleníkových plynů podílí v největší míře. Snazší tvorba jednotné ekologické strategie by proto byla velkým plusem.

Prumysl

Foto: Pixabay

IT ministerstva

S rušením Ministerstva pro místní rozvoj v zásadě souhlasí i jeden ze soupeřů Babišova hnutí, koalice Piráti/STAN (koalice SPOLU by s rušením Ministerstva pro místní rozvoj také neměla větší problém). Ta by kromě toho ráda také převedla digitalizaci státní správy a obecně IT problematiku pod křídla nového ministerstva (resp. staronového ministerstva informatiky nebo jemu podobného).

Diskutovány jsou i nápady na sloučení Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí. V jiných případech by zase politici rádi stěhovali jednotlivé odbory. Problematika zahraničního obchodu by se tak mohla stěhovat z Ministerstva zahraničí na Ministerstvo průmyslu a obchodu, cestovní ruch by zase nově zaštiťovalo Ministerstvo kultury.

Pozadu nezůstává ani ČSSD, která mluví o transformaci Národní sportovní agentury v plnohodnotné Ministerstvo sportu.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/volby/volby-do-snemovny/havlicek-superministrem-az-na-veky-ano-chce-sloucit-jeho-rezorty-do-jednoho-1383299

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.