Necelý měsíc po spuštění čelí Meta rakouské stížnosti

meta

Společnost Meta zažívala horké chvíle během řešení sporu s Evropskou unii ohledně svého provozu. Důvodem sporu byl sběr dat a střet zájmu s GDPR. Aby splnil regule v Evropě, tak společnost Meta spustila placenou předplatitelskou službu bez reklam. Advokátní skupina NOYB v úterý podala stížnost u rakouského regulátora. Skupině se nelíbí varianta placení za základní lidské právo na ochranu údajů. Podle nich je to skutečným opakem svobodné volby.

Předplatné

Před spuštěním předplatného představila společnost výši předplatného. Předplatné se bude jednotlivě lišit, podle použitého zařízení. Levnější varianta předplatného 9,99 eur (240 Kč) je určena pro webové rozhraní, respektive počítače či notebooky. O poznání dražší bude varianta určena pro uživatele OS Android a iOS. Ti zaplatí za předplatné 12,99 eur (299 Kč). Další změny nastanou 1. března 2024, kdy přestane platit propojení účtů mezi Facebookem a Instagramem. Od tohoto data si bude muset uživatel připlatit, aby mu nebyly zobrazovány reklamy na obou sociálních sítích. Pro uživatele webového prostředí se bude jednat o příplatek ve výši 6 eur, v případě chytrých telefonů a tabletů o 8 eur.

Aktivisti nesouhlasí s předplatným

Vídeňská nezisková skupina NOYB (None Of Your Business) pro digitální práva založená aktivistou za ochranu soukromí, Maxem Schremsem, nesouhlasí s konceptem souhlasu. Podle něj není zachována skutečná svobodná vůle uživatele. Společnost proto podala stížnost u rakouského úřadu pro ochranu osobních údajů. Podle analýzy chce být sledována pouze 3 procenta lidí, zatímco drtivá většina lidí nemá nárok na volbu kvůli poplatkům. Pokud Metě projde tento krok, nebude trvat dlouho a ostatní společnosti ji budou brzy následovat.

Meta se hájí tím, že stanovené podmínky jsou v souladu s požadavky evropských regulačních orgánů.

Nesmyslná je i samotná výše předplatného

NOYB kritizuje také samotnou výši předplatného, kdy si lidé „zaplatí“ za svou svobodu nesmyslně moc. Znepokojující je pro ně také skutečnost, že se výše předplatného pro některé uživatele navýší dokonce o 6-8 eur. Meta opět vrací úder tím, že je podle ní výše předplatného podobná, jako u dalších velkých značek. Například Netflix si účtuje 8 eur za základní předplatné, YouTube Premium 12 eur či služba Spotify Premium vychází na 11 eur. Z tohoto srovnání je výše předplatného opravdu drahé a začátkem března ještě vzroste.

Celou událost bude mít na starosti opět irský úřad pro ochranu osobních údajů. Ten již v lednu letošního roku uložil Metě pokutu ve výši 9,4 miliardy Kč.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-s-placenym-instagramem-a-facebookem-meta-v-rakousku-narazila-40452293https://www.reuters.com/technology/meta-platforms-paid-ad-free-service-targeted-austrian-privacy-complaint-2023-11-28/

Náhledové foto: Pixabay