Na co pozor u letních brigád

01_prace

Období letních brigád je již tu. My se dnes podíváme, jaké nástrahy mohou letní práce pro brigádníky představovat. Na co si dát pozor? To se nyní dozvíte!

Vždy pracujte na základě smlouvy či dohody

Možná se to zdá jako automatická věc, avšak řada zaměstnavatelů praktikuje to, že brigádníkům nenabízí pracovní smlouvu či jednu z dohod, kterou se zakládá pracovněprávní vztah. Z toho tedy vyplývá, že zde de facto pracují brigádníci na černo. Písemná forma pracovní smlouvy nebo dohody je však povinná a zaměstnanec, pokud na toto přistoupí, riskuje, že mu nebude nakonec vyplacena mzda a bude mít špatné postavení, pokud se vyplacení odměny bude domáhat.

Pořádně si prostudujte smlouvu či dohodu

Ať již půjde o brigádu na základě pracovní smlouvy nebo dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, vždy si ji pořádně prostudujte. Nevadí, že jde jen o brigádu, byť sebekratší. Vždy se zaměřte zejména na tyto údaje – druh práce, místo výkonu práce, sjednaná odměna.

Jaká dohoda je výhodnější?

Pokud se ucházíte o brigádu, nejčastěji půjde o pracovněprávní vztah založený jednou z dohod. Zákon přitom rozeznává dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Která z nich je výhodnější a v čem se liší? Pokud se bavíme o dohodě o provedení práce (DPP), lze konstatovat, že je nejvýhodnější, pokud se vaše odměna bude pohybovat do 10 tisíc korun za měsíc. Rozsah práce pak nesmí přesáhnout 300 hodin za rok. Když se tedy váš výdělek nedostane nad 10 tisíc korun, neplatíte z vaší odměny ani zdravotní ani sociální pojištění. Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je pak méně výhodnější, jelikož se z výdělku z této dohody odečítají odvody. Pracovat s ní lze maximálně 20 hodin za týden. Z odměny z DPČ nebudete platit pojištění jen v případě, kdy hrubá odměna dělá méně než 2500 Kč.

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.