01_ocko

Jak si může stát vynutit očkování

Poslední vývoj pandemie koronaviru ukazuje, že optimismus, který minimálně ve většině vyspělého světa ještě před několika týdny panoval, byl dost možná opět předčasný. Razantní nástup vysoce nakažlivé delta mutace znamená, že počty nakažených začínají na mnoha místech opět stoupat a také to, že k vytvoření významného ohniska stačí opravdu málo. Situace může sice nyní vypadat trochu jinak než při předchozích vlnách, neboť jistá část populace je již proočkovaná, jak ale epidemiologové od začátku upozorňují, dokud nebude očkovaná dostatečně velká část populace, virus bude mít pořád šanci se šířit. Jak toho ale docílit?

Honba za procenty

K tomu, aby bylo viru efektivně zabráněno v pronikání skrze populaci a jeho komunitnímu šíření, je třeba proočkovat velkou část populace. Konkrétní číslo závisí na nakažlivosti konkrétní varianty viru, účinnosti vakcíny a některých dalších parametrech. Pro současnou situaci mluví kvalifikované odhady o potřebě naočkovat 80 – 85 % populace. Je však téměř jisté, že samo od sebe se půjde očkovat cca 70 % lidí. Co tedy ten zbytek?

01_samotest

Foto: Pixabay

Stát nastupuje

Nelze předpokládat, že sama propagační kampaň na podporu očkování by mohla být natolik úspěšná, aby přesvědčila dostatečné množství lidí. Vzhledem k tomu, že další a další lockdowny by pro stát znamenaly už definitivní ekonomickou katastrofu, bude pravděpodobně třeba nasadit i jiné metody.

Představa, že neočkovaným lidem budou přistávat ve schránce „povolávací rozkazy“ do očkovacích center, je nerealistická. Právní komplikace tohoto přístupu by v případě snahy asi bylo možné překlenout, je však téměř jisté, že touto cestou nepůjde z politických důvodů žádná vláda.

Již nyní je ale z vyjádření představitelů vlády zřejmé, jakými způsoby se bude vláda snažit na lidi působit. Půjde především o postupné rušení bezplatného testování, přičemž negativní test bude pro neočkované podmínkou ke vstupu do restaurace, kulturních zařízení apod. Stejně tak budou mít pravděpodobně zaměstnavatelé povinnost požadovat testy po neočkovaných zaměstnancích při jejich delší nepřítomnosti, po dovolené apod.

Skloňuje se také možnost, že pojišťovny nebudou proplácet léčbu a případnou hospitalizaci s onemocněním covid-19, pokud pacient bez objektivního důvodu odmítl očkování. Nutno podotknout, že u hospitalizací na jednotkách intenzivní péče (tj. u těžkých průběhů) může jít o desítky až stovky tisíc korun denně.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

17 komentářů

 1. Jaromír Odpovědět

  A nebo je rovnou pozavírat do koncentračních táborů. Vůdce by z vás měl velkou radost pane Straka

 2. Petr Odpovědět

  Vážení jsem zděšen kam až chce tento absurdistán dojít, když neočkovaný nemocný nebude mít náklady hrazeny ze zdravotního pojištění. Hanba. Proč když to je pandemie nebyla od samého počátku vakcinace povinná, proč se diskriminují jiné vakcíny Čína, Rusko jde nám všem o jedno o ZDRAVÍ nebo je to svinská diskriminační politika. Fuj Hanba.

  1. Carrel Odpovědět

   Kdyby si mohl člověk aspoň vybrat vakcinu.Již třikrát jsem byl v nemocnici a stále mě chtěli napíchat Astru Zenecu.Kde by se dala ilegálně koupit jiná vakcína?

 3. Alena Odpovědět

  Předpokládám, že si vedle neočkovanych případné léčení a hospitalizaci co nejdřív budou platit narkomani, kuřáci, alkoholici, lidé obézní a lidé provozující rekreačně zcela zbytečné extrémní sporty.

 4. Luboš Odpovědět

  A proč si teda platím zdravotní a sociální když by mi nehradila pojišťovna pobyt v Nemocnici!!!?Toto je nátlak ať se lidé nechají očkovat!!!nátlak,!!!! To snad je i protiprávní!!!Vakcíny jsou vyvinuté narychlo a nechci být pokusný králík!!!!co na tom vláda nechápe?!!Pořád na ti vakcíny umírají lidé,by mě zajímalo kolik úmrtí na vakcínu je ututlano?!!

 5. Tanja Odpovědět

  Stát by měl vynutit očkování ale u takzvané ohrožené skupiny obyvatel 65+, Dobře si vzpomínáme na ty nehorázně výhody které poživaly při první Kovidove vlně a to přednostní právo nákupu.

 6. Jakub Bobek Odpovědět

  Vynikající, konečně. Neplatit těm matlům nic a je klid. Ono je to naučí. Objektivně. Nechceš očkovat sebe a nebude chárnit ostatní ?

  OK, není problém. Nechoď do restarurací, do kina, mezi lidi, plať si testy, nepracuj, protože Tě nikde bez očkování s věčnými absencemi z testování nebudou chtít.

  Na pas samozřejmě zapomeň. Chtěl jsi absolutní osobní svobodu bez ohledu na ostatní ?
  Tady ji máš.

  1. Miroslav Odpovědět

   Vaše svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného člověka.

   Chcete omezovat svobodu jiných, a přinutit je tak dělat to, co chcete Vy?
   Protože máte obavu, že po Vašem očkování Vás nakazí někdo, kdo očkování nechce? K čemu Vám pak tedy to očkování je?

   Tomu opravdu nerozumím…

 7. Bára Odpovědět

  Zajímalo by mě, zda se nebude platit léčba také feťákům , kuřákům a opilcům, kteří si vědomě ničí své zdraví. S covidem jsem byla v kontaktu v zaměstnání i v rodině přímo a nikdy jsem nic nechytila. Proč mi stát nutí experimentální svinstvo, ze kterého je x vedlejších následků. Jsem alergik, astmatik, diabetik a po TEP, nemohu si dovolit cpát do sebe svinstva, aby mi v těle vyvolaly zánět. U z toho důvodu se očkovat nedám a ani mi to lékař nedoporučil. Do zaměstnání chodit musím, na kulturu a zábavu fakt nemám čas a ani peníze, to mě netrápí. Jak tohle chtějí řešit….platit testy do práce opravdu odmítám, na co si platím potom zdr. pojištění?

 8. milanmid Odpovědět

  Na počátku vypuknutí pandemie covid-19 stáli vědci před nelehkým úkolem, protože celý svět čekal na účinnou vakcínu, která by dokázala pandemii zastavit. Tento úkol se sice podařilo zvládnout, ale jak se ukazuje, vyhráno zdaleka není. Nové mutace totiž dokázaly obejít způsob, kterým aktuální vakcíny chrání lidské buňky před vnikem koronaviru.

  Současné vakcíny jsou založeny na principu blokace receptoru ACE2, kterým se koronavirus přichytí a následně pronikne do lidské buňky. Vědci z Washington University School of Medicine v St. Louis však nyní zveřejnili velice znepokojivou studii. Jediná mutace koronaviru totiž dokáže změnit způsob pronikání do lidských buněk, který nevyžaduje přítomnost receptoru ACE2.

  Náhodný objev
  Přestože vědci upozorňují na fakt, že nebylo zatím prokázáno, že by virus této nové možnosti využil, jedná se o důležité zjištění pro vývoj budoucích vakcín. Objev totiž ukazuje, jak snadno může koronavirus obejít snahu mikrobiologů o zablokování jeho reproduce. Výsledky vědecké studie byly publikovány v odborném časopise Cell Reports.

  Vědci v rámci svého výzkumu dokázali objevit alternativní cestu, kterou koronavirus může využít pro vnik do lidské buňky. Během experimentu vědci využili lidské plicní buňky, do kterých dokázala mutace koronaviru proniknout bez využití ACE2. K tomuto objevu vědci dospěli náhodou, když se snažili studovat molekulární změny, které koronavirus způsobuje uvnitř napadených buněk.

  Alternativní cesta
  Během experimentu se nečekaně ukázalo, že jediný typ buněk, který dokáže virus infikovat, byly takzvané kontrolní plicní buňky. Když pak svůj objev vědci detailně prověřili, zjistili, že jejich původní virus, který pro experiment využívali, mezitím zmutoval. Vědci však dosud nezaznamenali, že by mutace využívala tento alternativní způsob pronikání do buněk a domnívají se, že virus primárně využívá cesty přes ACE2 a teprve poté se snaží pronikat pomocí alternativních způsobů.

 9. Jiří Odpovědět

  Mám se nechat očkovat pro všeobecné blaho národa?
  Ano,nechám,až bude Babiš viset na špagátě a ten vlastizrádce na hradě zavřený nadosmrti v kriminále.Pak to teprve bude mít nějaký význam…

 10. Jan Odpovědět

  Vážení a milí. Je to velmi smutné, ale je to tak. Můj osobní pocit svobody, počínaje takzvanou sametovou revolucí klesá a klesá. Ale to, co se děje v souvislosti se zcela zřejmě neexistující pandemií jaksi chřipky sráží tento index do takřka nulových hodnot. Nikdy za svých více než padesát let života jsem neměl tak silný pocit k emigraci jako teď. Ale kurva kam, kam ?
  Na západ ? To je z bláta do louže. Mám děsivou jistotu, že snad jen východ od Karpat existuje stát, který zůstal relativně zdravý. Ale jak říkám, je to smutné !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *