Jaký trest hrozí ženě, která zastavila Tour de France

02_cyklistika

I mimo okruh sportovních fanoušků a příznivců cyklistiky pronikly záběry pelotonu jezdců na nejslavnějším závodě světa – Tour de France – jak se hroutí po zásahu prvního z cyklistů kartonovým transparentem, který mu do cesty neopatrně vložila jedna z fanynek. Výsledkem hromadného pádu bylo zpoždění závodu, několik zranění (dva cyklisté museli ze závodu odstoupit úplně) a také poškozená kola. Po ženě se rozběhlo pátrání, které bylo po několika dnech korunováno úspěchem v podobě jejího zatčení. Co konkrétně jí nyní hrozí při pohledu na škody, které způsobila?

Co se stalo?

Nehoda se stala v sobotu, 45 kilometrů před cílem první etapy závodu z Brestu do Landerneau. Právě tam divačka na kraji silnice zvedla velkou kartonovou ceduli s nápisem „ALLEZ OPI-OMI !“ ve francouzštině a němčině, což v překladu znamená něco jako „Do toho, babi a dědo“. Nápis zasáhl německého jezdce Tonyho Martina, který právě projížděl v čele pelotonu. Martin upadl, což vedlo k následnému nárazu desítek jezdců za ním. Žena poté zmizela a policisté začali s pátráním po divačce, která zřejmě opustila místo činu před jejich příjezdem.

01_cyklistika

Foto: Pixabay

Značné škody a trest

Problémy, které fanynka svým neuváženým chováním způsobila už byly zmíněny. Na čele žebříčku jejich závažnosti jsou samozřejmě zranění několika jezdců a také škody na kolech závodníků. Vzhledem k tomu, že cena závodních kol se na té nejvyšší úrovni pohybuje někde mezi 250 a 400 tisíci korun, zanedbatelné nebyly.

V současné době je žena vyšetřována za trestný čin „způsobení zranění se zdravotním nezpůsobilostí nepřesahující tři měsíce úmyslným porušením pravidel bezpečnosti nebo obezřetnosti“. Za to jí hrozí až dva roky vězení a pokuta 35 tisíc eur (asi necelých 900 tisíc korun). Vedení závodu sice ve čtvrtek žalobu stáhlo, ale vyhráno ještě nemá. Pokud by na ní podali žalobu jednotliví jezdci individuálně, minimálně potenciální pokuta by mohla ještě výrazně narůst.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/06/30/sport/tour-de-france-crash-arrest-spt-intl/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.