Na co pozor při investicích do realit

Reality

Můžete slyšet mnoho názorů o tom, jak je investice do nemovitostí ta nejlepší volba právě pro vás. Musíte si však uvědomit, že jako u každé investice, i zde je řada neznámých. Risk se týká každé akvizice a zvláště při nákupech nemovitostí existuje řada mýtů, které mohou vést ke špatnému rozhodnutí. Poté se z nejlepší investice může stát ta nejlépe zmařená investice. Pojďte se s námi dozvědět na co dávat pozor.

Neustálý růst a jistota investice

Dva pojmy, které mohou být hodně omílané, ale to neznamená, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Pravda je jen ta, že nákup nemovitosti nepatří mezi konzervativní investice. Může se zdát, že v této době jdou ceny nemovitostí jen nahoru. Každý investiční makléř či ekonom vám však potvrdí, že žádný takový trend nemůže trvat věčně. Jednou se tato cenová spirála otočí. Pokud například zavzpomínáme na hypoteční krizi v USA z let 2007 – 2009, potvrdí se nám, že dne padaly ceny realit i několik let. V průměru asi o 30% a ani dnes ještě propad nedohnaly. Zvyšování cen z poslední doby pak může poukazovat na to, že další (nejspíše ne tak výrazný) propad se může opět blížit a s tímto rizikem je potřeba pracovat.

Pronájem – výnosný byznys!

Další teze se týká pronájmu bytu. Obecně se má za to, že jde o činnost bez rizika se ziskem, pro který netřeba není třeba dělat nic.  Je zde však pár problémů. Tak například – nájemce. Už jen sehnat řádného nájemce, který platí včas a chová se slušně, je téměř nadlidský úkol. Ale dobře! Dejme tomu, že jste jej našli. Dalšími překážkami mohou být opravy, jelikož majitel má povinnost provádět veškeré opravné práce, tak aby byl byt v obyvatelném stavu. To již nemusí být levná záležitost.

Vlastní prostředky, lepší prostředky

Obecně se má za to, že pokud koupím nemovitost za vlastní prostředky, jde o lepší variantu, než investice do reality, kterou kupuji na hypotéku. Není tomu však tak. Nebo aspoň nemusí to platit vždy. Zaprvé – zbavujete se likvidity, jelikož velká část vašich prostředků je v nemovitosti. Dále náklady. Neplatí, že u vlastních peněz jsou náklady nula, ale právě vše. U hypotéky máte jasný náklad – cca 2 % z půjčené částky.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.