Je investice do zlata opravdu tak výhodná?

Zlato

Jako laikové slyšíme ze všech koutů, jak je jednou z nejvýhodnějších investičních komodit zlato. Charakteristicky žlutý kov, jehož cena se pohybuje kolem 1300 dolarů za trojskou unci. Je však opravdu tak dobré investování do zlata? Určitě to není špatná volba. Dobré je promyslet si svou strategii. Nabízíme vám však několik vad a problémů, které vás mohou při investování do tohoto drahého kovu zaskočit.

Platíte více, něž je hodnota

Počáteční nákup komodity nemusí být vždy výhodný. Obvykle to probíhá tak, že nakupujete různé zlaté produkty. Mnoho agentur, které se na obchod se zlatem specializují, nabízí svým klientům (investorům) velké množství různých zlatých produktů. Problém je však v tom, že za zlaté produkty a zlaté cihly se obvykle platí více než je jejich aktuální hodnota na trzích. Určitě vás napadá otázka, jak je to možné. Prodejci se tak totiž pojišťují pro případ velkých výkyvů na trhu. Ty mohou přijít až po tom, kdy zlato nakoupí a může je to poškodit. Proto zlato preventivně prodávají o něco dráž. Pokud, však budete své zlaté portfolium prodat a užít si zisk, nemusí se vám to vůbec vyplatit, jelikož prodáváte většinou za cenu odpovídající výkupní tržní ceně zlata.

Výnos může být i záporný

Investice? Ty provádíme za vidinou nějakého výnosu. To je jasné. Nejsme blázni a tak si přejeme výnos kladný.  U zlata však neplatí nějaké pravidlo jeho pravidelného výnosu, který by se dal vyjádřit nějakými průměrnými procenty. Dokonce se spíše tvrdí, že pokud by se vyjadřoval průměrný výnos investic do zlata, byl by spíše nulový. Komodity většinou rostou o inflaci. Dále pak mohou být s investicí spojeny náklady na obchody a průběžné ztráty z tržby. Pokud tak chceme výnos, musí být výkupní cena výrazně vyšší, než byla cena nákupu. A i tento faktor může mít za následek pouze něco okolo nuly nebo maximálně dvou procent.

Prodej spojen s dalšími náklady

Pokud investujeme v bance do nějakého produktu typu stavebka či spořicího účtu, peníze a tím i výnos vybereme poměrně levně. To se však netýká investic do zlata. Problém nastává, když chceme naše zlato prodat. V mnoha případech se může stát, že obchodníci zrovna zlato nebudou vykupovat a na trhu nemusí být o zlato momentálně zájem. Dále může nastat situace, kdy obchodník vykupuje zlato s velkými srážkami. Další praxí je, že kupec požaduje slevu za to, že bude při nákup rychle jednat no a navíc většinou požaduje i potvrzení o ryzosti, které také cosi stojí. Nakonec se může stát, že vaše náklady vám odečtou z výnosu až desítky procent.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.