Práce

Výhody a nevýhody zkráceného úvazku

V dnešní době je stav na pracovním trhu takový, že je větší zájem o zkrácené úvazky, než je jejich nabídka ze strany zaměstnavatelů. Stává se ale také, že ten, kdo chce pracovat na plný úvazek, nemá jinou možnost a získá smlouvu na úvazek částečný. Co lidi láká na zkráceném úvazku? A s čím mohou být pracovníci nepříjemně překvapeni? Jaké jsou výhody a nevýhody této formy práce?

Plusy i minusy

Samozřejmě, že částečný úvazek má své pozitiva. Tak například lépe s touto prací skloubí osobní život, volný čas a koníčky. V čase, kdy máte padla, můžete také využívat chvíle k dalšímu vzdělávání, které vás může profesně i lidsky posunout dále. Dobrá je také tato varianta pro ty, kdož například potřebují ve větší míře pečovat o své nemocné či staré příbuzné. Jak jste již tedy pochopili, největší výhody tkví v kratší pracovní době. Toto pozitivum se však pro někoho může stát silným negativem. S omezenou pracovní dobou totiž souvisí i omezenější pracovní ohodnocení.

Od projektu k projektu

Tyto malé závazky jsou nejčastější u některých firem, kde tito pracovníci musí počítat s prací od projektu k projektu. Tedy často musí komunikovat s více šéfy najednou, jelikož jim jeden částečný úvazek nestačí. Dále je tato forma úvazku spojena s tím, že většinou je pevně časově omezena a s blížícím se koncem smlouvy či projektu se musíme poohlížet po novém zaměstnání nebo nové pracovní činnosti. V závěru našich úkolu u zaměstnavatele tak můžeme zažívat častý stres. Nejtypičtějším případem popisovaných jevů jsou výzkumníci. Ti ve většině případů pracují právě na tyto úvazky. Například na jednom ústavu mají pětinový úvazek. Na dalším pak třetinový a celé to musí ještě dorovnávat polovičním úvazkem na jiném projektu. Postupem času doufají, že se najdou další projekty.

Vědci a finanční poradci

Velkými skupinami pracovníků, kteří spíše musí, než chtějí pracovat na částečný úvazek, jsou vědci nebo třeba finanční poradci. U těchto profesí je počet pracovníků na částečný úvazek asi nejvyšší. Poté se s nimi můžeme setkat i v umělecké sféře. Například u učitelů v ZUŠ, kteří mají úvazek i v orchestru. Dále mohou takovými profesemi být i právní koncipienti a lékaři, čekající na atestaci.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *