Mračková Vildumetzová obvinila Rakušana ze lži o poslaneckých platech. Uživatelé sociálních sítí se baví

Jana Mračková Vildumetzová

Slavná zachránkyně pošty Jana Mračková Vildumetzová opět na sociálních sítích udeřila. Konkrétně na ministra vnitra Víta Rakušana. Podle ní se hrdinně postavil svým odpůrcům. Slovo hrdinně pochopitelně dala do uvozovek, aby bylo patrné, že to myslí ironicky. Jako průměrně inteligentní uživatel internetu bych to ale zřejmě pochopil i bez tohoto vodítka. Ministr Rakušan se skutečně vydal vstříc svým odpůrcům, aby dokázal, že se nebojí a že se dokáže bavit s lidmi. Jak to ve skutečnosti dopadlo a co na to poslankyně Vildumetzová?

Podle Vildumetzové lhal, jako když tiskne

Jana Vildumetzová Mračková má jasno. Vít Rakušan podle ní rád své oponenty uráží slovy, že lžou a dezinformují. Podle poslankyně ale nyní lhal on, jako když tiskne. Hovořil o tom, že platy poslanců jsou zmražené. Vildumetzová argumentuje tím, že nikoli a že se jejich odměna díky němu, respektive vládě, zvedla od 1.1. 2023 o 13 %! Jak přesná a férová paní poslankyně je.

Jak to vlastně je?

V rámci koalice došlo ke shodě v tom, že stát pro následující rok sníží platovou základnu ústavních činitelů na 94 % její původní výše. Plat poslance tedy vzroste z dnešních 102 400 korun jen o stokorunu. Jestliže by nedošlo k onomu zpomalení, nárůst by činil 7 500 korun. Základní hrubý plat ministra by se také zvýšil dle České televize o stokorunu ze 195 400 korun. Jestliže by politici nezasáhli, jejich měsíční plat by porostl o 12 500 korun! Paní poslankyně nejspíše hovořila o tom, že se dříve, tedy od 1.1. 2023 platy ústavních činitelů skokově zvýšily. V tom měla určitě pravdu. Zbytek už je slovíčkaření. Nyní se budou zvyšovat minimálně.

Proč vznikají tyto tristní příspěvky?

Těžko říct, srdceryvná story paní poslankyně týkající se České pošty byla také jakýmsi smutným seriálem, který sem tam pokračuje. Možná musí na sociální sítě nějaký obsah vyprodukovat a má za to čárky u svého šéfa, který radši na Národní třídu dorazil brzy ráno a ještě se rozčiloval. Hovořil o zprivatizované demokracii. Paní poslankyně mě svými tweety pobaví, ale tak nějak hořkosladce a myslet si budu své. Mnohdy jde o informace lehce vytržené z kontextu.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3588085-platy-ustavnich-cinitelu-maji-rust-vyrazne-pomaleji-poslanec-si-v-zakladu-zrejme, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/babis-narodni-trida-17-listopad-nekdo-se-snazi-zprivatizovat-demokracii.A231117_082729_domaci_kop

Jana Mračková Vildumetzová a stínová krajská vláda Karlovarského kraje: Náhledové foto Jana Mračková Vildumetzová/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.