Soumrak superhrdinů a studia Marvel? Rozhodne příští rok

superhrdinka

Studio Marvel schytává v poslední době rány ze všech stran. V letošním roce skončil jeho film Ant-Man a Wasp: Quantumania ve ztrátě a ani seriál Tajná invaze netrhal na žebříčky sledovanosti. Vedení Marvelu, potažmo jeho mateřského studia Disney, se proto připravovalo na to, že ani od filmu The Marvels za půl miliardy dolarů nemohou letos očekávat žádné zázraky. Skutečnost ale předčila očekávání. Bohužel v tom špatném smyslu. Nyní je už v sázce přímo budoucnost Marvelu.

Zajímají ještě někoho superhrdinové?

O tom, jak špatné výsledky nejnovějšího filmu ve skutečnosti jsou, svědčí následující čísla. V první fázi se odhadovalo, že Marvels vydělají za první víkend v kinech 75-80 milionů dolarů. Je na místě zmínit, že šlo o poměrně pesimistický odhad. S postupem času byl odhad zhoršován a mluvilo se o 60-65 milionech dolarů, což už spouštělo u Marvelu poplach. A jaká byla skutečnost? Za první víkend vydělal film 47 milionů dolarů (v přepočtu asi 1,08 miliardy korun).

Stejně špatné výsledky jako v USA hlásily i kina jinde ve světě (o mnohém svědčí např. fakt, že v Česku šlo na film první víkend pouhých 30 tisíc diváků, což je méně než na českou komedii „Jak přežít svého muže“. Ani další dny potom situaci nikterak nezlepšily, ba naopak. Filmu totiž začal prudce růst počet špatných hodnocení.

Marvel

Foto: Pixabay

Co dál?

Důvody toho, že se dosud dobře promazaný stroj na peníze jménem Marvel začal zadrhávat, jsou různé. Mluví se o tom, že film byl dokončován za covidu, o tom, že stávka herců zkomplikovala propagaci filmu apod. Tím hlavním důvodem ale bude pravděpodobně to, že lidé už mají superhrdinů zkrátka dost. Svědčí o tom i letošní fenomenální úspěch filmů Barbie a Oppenheimer, který naznačuje, že diváci chtějí přece jen něco jiného. Svoji roli hraje možná i překombinovanost marvelovského univerza (tedy lépe řečeno multiverza), která diváky odrazuje.

Film Marvels by se mohl dostat na tržby 300 milionů dolarů, což pro studio znamená 200 milionů dolarů ztráty. Spolu se ztrátami předchozími to již začíná Marvel ohrožovat. Velmi důležitá bude proto návštěvnost filmů Deadpool 3 a Joker 2 v roce 2024. Pokud se ani tady nezadaří, s Marvelem to bude vypadat černě.

Zdroje informací: https://cc.cz/marvels-jsou-propadak-novinka-marvelu-ma-nejhorsi-premieru-v-historii-studia-vice-vydelal-i-flash/

https://cool.iprima.cz/filmy/marvel-na-dne-navstevnost-marvels-propadak-417428

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.