Mladí mluví o platech otevřeněji, starší se tématu spíš vyhýbají

peníze

Debata o mzdě přestává být tabu – alespoň pro mladší generace. Průzkum Platy.cz ukazuje, že zatímco lidé do 30 let o svých příjmech mluví bez zábran, starší zaměstnanci zůstávají zdrženliví. Otevřenost k tématu výrazně závisí na věku, pracovní pozici i regionu. Celkově se ale ukazuje, že tlak na platovou transparentnost sílí a brzy se může stát běžnou součástí pracovních vztahů.

Podle květnového průzkumu serveru Platy.cz, do kterého se zapojilo přes 2 100 respondentů, hovoří o své mzdě téměř polovina lidí. Nejčastěji se jedná o mladší ročníky. „Pro část společnosti přestává být mzda tabu, zejména u mladších ročníků roste ochota o platech otevřeně mluvit,“ uvedl Miroslav Dravecký z Alma Career.

Mladí sdílejí víc, starší raději mlčí

Z generace Z o platu mluví 64 % lidí. U mileniálů je to 46 %. Starší generace X a baby boomers jsou ale o poznání uzavřenější. O jejich platu mluví jen 30, respektive 19 procent z nich. Mnozí z nich vnímají příjmy jako čistě soukromou věc.

Stejně často o mzdě mluví muži i ženy. Liší se však jejich pocity. Zatímco rozhovor o platu označuje za příjemný téměř polovina mužů, u žen je to jen třetina. Naopak 24 % žen považuje debatu za nepříjemnou – u mužů jde jen o 14 %.

Čím vyšší pozice, tím méně slov

Sdílnost se mění i podle pracovní pozice. Mezi dělníky, techniky a pracovníky ve službách se o mzdě baví přibližně polovina lidí. V provozních a obslužných pozicích je otevřenost nejvyšší – až 85 %. Naopak top manažeři mzdové téma sdílejí jen zřídka. Pouze pětina z nich přiznala, že se o platu s někým baví.

Nižší a střední management je na tom jen o něco lépe. Tam otevřeně o výplatě mluví čtyři z deseti. Administrativní pracovníci zůstávají lehce nad polovinou.

Kraj od kraje: kde se o penězích mluví víc?

O výši platu se nejvíce mluví v Plzeňském kraji a na Vysočině. Tam se sdílně vyjádřila více než polovina respondentů. Opačný trend panuje v Ústeckém a Karlovarském kraji, kde o mzdě diskutuje jen třetina lidí. Pocit příjemnosti debaty je nejvyšší v Praze a Plzni, nejnižší v Karlovarském a Zlínském kraji.

Bez ohledu na věk i region ale Češi nejčastěji mluví o platu s rodinou nebo přáteli. Tvrdí to 83 % dotázaných. S kolegy plat řeší 41 % lidí. Jen 11 % je ochotno mluvit o mzdě bez ohledu na vztah. Hlavní důvod, proč lidé mlčí? Považují výplatu za osobní záležitost, nebo se obávají, že nejde o vhodné téma.

Zveřejněná mzda přitahuje více zájemců a nová legislativa

Otevřenost ale ovlivňuje i to, jak firmy přistupují k náboru. Pokud inzerát obsahuje konkrétní plat, přiláká výrazně víc kandidátů. „Když firmy mzdu nezveřejní, snižují si šanci na získání relevantního kandidáta,“ shrnuje Dravecký.

A právě k větší transparentnosti směřuje i evropská legislativa. V polovině roku 2026 vstoupí v Česku v platnost pravidla podle směrnice EU o odměňování. Firmy s více než 100 zaměstnanci budou muset pravidelně zveřejňovat výši mezd na srovnatelných pozicích a rozdíly v odměnách mezi muži a ženami.

Analytik Tomáš Ervín Dombrovský z Alma Career k tomu říká: „Těm pak zaměstnavatelé často zvyšují mzdu pomaleji než kolegům, kteří do firmy přišli teprve nedávno.“ A dodává, že nová pravidla by mohla zrušit jedno z posledních pracovních tabu. „Největší změnou bude samotné zrušení tabu týkajícího se debat o výši mezd,“ uvedl.

Zdroje info: Miroslav Dravecký, Tomáš Ervín Dombrovský, Průzkum Platy.cz

Náhledové foto: Pixabay