Lze si změnit délku zkušebního období?

Dokument

Dnes se podíváme na aspekty, který se řeší při uzavírání nové pracovní smlouvy. Tímto aspektem budiž délka zkušebního období. Zaměříme se také na to, zda lze či nelze tuto dobu měnit. Prodloužit či naopak zkrátit. Tak pojďme na to.

Kdy sjednat

Zkušební doba se sjednává většinou společně s pracovní smlouvou nebo před jmenováním do nové pozice. Nejpozději však v den, kdy má dle smlouvy zaměstnanec do nové práce nastoupit nebo v den kdy byl uveden na novou pozici. Nedá se tedy sjednat dodatečně do minulosti. Jak může být maximálně dlouhá? Zkušební doba je na dohodě mezi oběma stranami smlouvy. Nesmí být však delší jak 3 měsíce od vzniku poměru. U vedoucích pracovníků to může být až 6 měsíců. Pokud je zkušební doba u smluv na dobu určitou delší než polovina sjednané doby práce, jde také o vadné ujednání.

Prodloužit dobu?

Lze jednou sjednanou zkušební dobu ještě prodloužit? Obecně ne. Jediný přípustný případ je prodloužení o „dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby“ a o dovolenou. V praxi to znamená, že se takzvaná „zkušebka“ prodlužuje o dny, kdy jste na dovolené nebo marodíte, či se staráte o člena domácnosti. To je jediné možné prodloužení zkušební doby.

Lze dobu zkrátit?

Naopak co u zkušební doby jde je krácení. A to i dodatečně. Smyslem sjednání této doby totiž je, aby se mohl zaměstnanec zorientovat v práci, a naopak zaměstnavatel posoudil kvality zaměstnance. Pokud však oba aspekty a funkce budou splněny již před uplynutím této doby, proč by nešlo ji zkrátit. Je zde však jedna podmínka, která je vlastně logická. Musí se na ní dohodnout obě strany pracovněprávního poměru. Dojde tak tedy dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, která bude měnit poměry z původní pracovní smlouvy.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.