Lyžařská sezóna započala, pojištění se vyplatí i pro české hory

Lyžařské vleky po celé Evropě se konečně daly do pochodu a tisíce nadšenců v oblasti zimních sportů se vydávají do útrob zimních středisek. Patříte mezi ty, co již aktivně plánují zimní dovolenou na svazích? Pokud ano, určitě se vyplatí zapřemýšlet také nad pojištěním odpovědnosti a proti úrazu. Nezáleží přitom, jestli se chystáte na cestu do zahraničí nebo v Čechách. Nebezpečí totiž číhá na každém kroku. Dokladem tohoto tvrzení budiž fakt, že čeští záchranáři v sezóně 2017/2018 vyjeli pro osm tisíc zraněných lyžařů a snowboardistů.

Zranění na sjezdovce dokáže zkazit celou dovolenou

Sjezdovky jsou sice hojně vyhledávanou zimní zábavou, nicméně na druhou stranu se rovněž jedná o rizikovou oblast, v níž dochází k častým úrazům. Ty pak samozřejmě evokují až statisícové náklady na léčbu a převoz domů, které výrazně zamávají se stavem rodinného rozpočtu. Mezi nejčastější úrazy patří poranění kloubů, pohmožděniny a zlomeniny – tedy žádné banality, nad nimiž jen mávnete rukou. Odborníci proto před cestou do horských středisek vřele doporučují sjednání vhodného pojištění.

Možná si říkáte, že pojištění není nutné, pokud disponujete zdravotní kartičkou. To však není tak úplně pravda. Kartička zdravotní pojišťovny je sice platná ve všech státech Evropské Unie, nicméně kryje jen náklady spojené s nezbytnou zdravotní péčí v lékařských zařízeních, která spadají do systému státní zdravotní péče. Pacient ve vážném stavu si ovšem nevybírá, do které nemocnice bude převezen.

Léčbu v soukromém zařízení si lidé musejí hradit sami a například v Rakousku vás tento pobyt bude denně stát až 20 tisíc korun. Léčba jako taková pak stojí desetitisíce v případě méně závažných zranění, poranění vážná si ovšem vyžádají klidně až sta tisíce.

Pojištění k platební kartě zdaleka nestačí

Cestovní pojištění k platební kartě využívá poměrně velké procento populace. Skutečně se ovšem vyplatí? Je potřeba si uvědomit, že taková pojistka kryje pouze omezené množství rizik, navíc chybí i pojištění konkrétního sportu. Když se tedy zraníte při lyžování nebo snowboardingu, jistota rozhodně není na místě.

Cestovní pojištění při lyžování v České republice

Pokud se zraníte během lyžování v České republice, náklady za léčbu či transport za vás samozřejmě hradí zdravotní pojišťovna. Cestovní pojištění se však i přesto vyplatí, jelikož obsahuje pojištění odpovědnosti. To vám kryje záda v momentě, kdy svým běžným, občanským chováním způsobíte někomu či zranění druhé osoby. Součástí onoho finančního produktu je pak také úrazové pojištění, které funguje jako odškodné při úrazu s trvalými následky.

Cestovní pojištění není přenositelné, takže jej musíte sjednat pro každého člena rodiny zvlášť. Ani děti nejsou výjimkou. Pro ty nejmenší z nás jsou však pojistky zpravidla levnější. A jak je to například s úrazem, který si na horách přivodíte po užití alkoholu. Ačkoli sport a promile v žíle nejdou dohromady, pojišťovny pojistné plnění většinou podmiňují limitem zjištěného alkoholu v krvi. Oblíbený svařák si tedy můžete dopřát (v rozumné míře jednoho kelímku).

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.