Placení kartou – co nejčastěji platíme

Platba kartou je dnes již pro velmi velkou část společnosti naprostou samozřejmostí. To dokazují i statistické údaje, které dokládají, že Češi platí kartou čím dál více položek. Které úplně nejvíce? A v jakých případech stále saháme radši pro hotovost? Na to se dnes zaměříme. Pojďme na to.

Častěji i nižší částky

V minulosti se s platbou kartou často pojila větší útrata. Dnes tomu však tak není. Ani zdaleka. Stále častěji totiž saháme po kartě i při banálních částkách. Nejvíce k tomu přispěl rozvoj bezkontaktních karet i přímé platby chytrým zařízením jako je mobil nebo chytré hodinky. Průměrná částka, kterou v obchodě hradíme kartou, prostřednictvím některé z výše uvedených metod, je 643 Kč. Pro srovnání o 6 let dříve v roce 2013 to bylo 852 Kč a v roce 2003 to bylo 1147 Kč. Trend je tedy jasný.

Stovky milionů situací

Statistiky Sdružení pro bankovní karty poskytuje všechna tato čísla. Počítá totiž všechny transakce kartami, které jsou vydané zdejšími bankami nebo úvěrovými společnostmi. Nerozhoduje tedy, jde-li o platby v tuzemsku nebo v zahraničí. Druhé čtvrtletí tohoto roku bylo ve znamení placení kartou. Vždyť tak Češi činili ve více jak 320 milionech případů. Každý dospělý tak průměrně platil kartou 38krát za 3 měsíce. Na měsíc pak vychází skoro 13 plateb kartou na jednoho dospělého. Dokonce roku je pravděpodobné, že Češi zlomí rekord. Už teď je totiž téměř jisté, že zaplatíme kartou od ledna do prosince 2019 více jak miliardkrát. Tedy v miliardě nákupů za rok. Na každého dospělého tak připadne 125 plateb za rok.

Počet vydaných karet také roste

Rostou nejen platby ale i počet vydaných platebních karet. Karet je již více než počet dospělých Čechů. Jedním z faktorů, které mají na situaci vliv je fakt, že Češi mají více účtů u více bank. Na konci června, tedy druhé čtvrtletí roku 2019 zde bylo 12,2 milionu karet. Z nich 94 % bylo s funkcí bezkontaktní platby.

 

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.