Likvidace internetových kabelů: Důsledky by byly devastující

Data kabely

Útok na Nord Stream ukázal mnohé, především však fakt, že některé důležité informační uzly jsou dokonale nechráněné. Vždyť internet funguje především díky kilometrům kabelům, jež vedou hluboko pod mořskou hladinou. A co si budeme nalhávat, internet dnes řídí v podstatě všechno. Datový blackout by mohl být doslova a do písmene devastující záležitostí. O tomto faktu není třeba spekulovat, ale je třeba ho brát jako realitu.

Přeseknuté kabely nejsou ničím neobvyklým

Je to tak. Vždyť už na začátku ledna došlo k porušení kabelů vedoucích ze Špicberk do Norska. Rok předtím se stala ta samá událost. Ne, nejednalo se o nehodu. Šlo o úmyslný lidský čin. V potaz je třeba vzít i fakt, že kabel byl uložen v hloubce 2 700 metrů. Málo to jistě není. Přesto by si specialisté poradili. Když někdo umí vyhodit do povětří podmořský plynovod, takové přeříznutí kabelů by pro něj bylo hračkou.

Délka kabelů je vyšší než ze Země na Měsíc

Pokud byste se chtěli teoreticky vypravit ze Země na Měsíc a držet se kabelů, jež jsou nataženy na dně oceánů, určitě by vám stačily. Jedná se konkrétně o 420 podmořských kabelů, jejichž délka činí 1,3 milionů kilometrů. To je třikrát více než právě ona cesta ze Země na Měsíc. A nejdelší z kabelů? Ten vede Z Německa až do Austrálie a jeho délka činí 39 000 kilometrů.

Podmořská nevinnost je u konce

Nepochybně, ať už Nord Stream zničili Rusové nebo někdo jiný, jde o nepříjemný precendens. Určitě víme, že se nejednalo o zemětřesení, kotvu nebo příliš hluboko ponořenou rybářskou síť. Kolem kabelů se potulují především ruské ponorky. Podle magazínu Naval News jde o jaderné a zvětšené mateřské ponorky tříd Podmoskoví a Belgorod. Posádka takovýchto lodí tráví pod zemí několik dní a pak se vrací na mateřské stanoviště.    

SWIFT jako rukojmí?

Na internetu je bohužel plně závislý onen zmiňovaný globální systém plateb SWIFT. Hlavní správa hlubokomořských výzkumů, což je speciální ruská instituce, je ve sledování kabelů poměrně aktivní. Označována je mimo jiné také jako Útvar 40056 a jde o vojenskou jednotku. Nekryje tak trochu věda špionáž? Ne, ne, kapitán Nemo a jeho příběhy, nezůstanou zapomenuty. Budeme to ale my, kdo musí být maximálně ostražitý.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/kabel-rusko-plynovod-zapad-more.A220930_190144_zahranicni_javu?zdroj=top

https://www.epochtimes.cz/2021/02/15/podmorske-opticke-kabely-jak-prehlizime-vyznam-a-bezpecnost-teto-kriticke-infrastruktury/

https://casopisargument.cz/?p=41187

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.