Česká pošta chystá zdražování

Dopis

Opět zákazníky České pošty čeká změna ceníku jejich služeb. Společnost plánuje totiž další zdražování. Tyto změny zmapujeme a podíváme se, o kolik si u jednotlivých služeb připlatíte. Pojďme tedy na to!

Nový ceník od listopadu

Státní podnik plánuje změny ceníku, které by se měly projevit prvním listopadovým dnem, tedy zhruba za měsíc. Česká pošta tento nový ceník již zveřejnila na svých webových stránkách. Co tedy podraží? Obyčejné psaní – ekonomické psaní, jak se tato služba dle ceníku nazývá, bude dražší o dvě koruny u dopisů do 50 gramů. Z dosavadních 19 tedy zaplatíte 21 korun. Připlatíte si však i za prioritní psaní, které má být doručeno druhý den po podání. Toto se zdraží na 28 korun z dosavadních 26. Všechny ceny jsou o korunu nižší, máte-li zákaznickou kartu.

Změní se tedy cena známek

Výše uvedené změny cen za psaní se projeví také u cen známek, které jsou označené písmeny, není na nich tedy nominální hodnota. Tyto známky úměrně zdraží, aby jejich cena kryla nové ceny za psaní. Další službou, která zdraží bude firemní psaní. U ekonomické i prioritní varianty půjde o korunové zdražení bez DPH. Kvůli novému ceníku se také zvýší cena poštovních poukázek a dobírkových poukázek. Cena se zde zvyšuje o pět korun. Základní cena za poslání peněz do 5000 korun se zvýší na 49 korun u poukázky B a na 58 korun u poukázky C.

Další zdražení tento rok

Česká pošta si vysloužila kritiku za zdražování, respektive za zavedení poplatku, tento rok již jednou, když od října zpoplatnila inkaso z bankovního účtu. Za to, že se klientovi automaticky strhne částka a pošta jej vyrozumí emailem, začali klienti České pošty platit pět korun jako poplatek. Pokud se bavíme o cenách prioritního psaní, naposledy se ceny zvyšovaly v roce 2020. U ekonomické psaní sahá Česká pošta ke zvýšení ceny poprvé od roku 2019. Poštovní poukázky pak naposledy prošly změnou minulý rok v dubnu, tedy rok a půl zpět.

 

Zdroj: https://www.penize.cz/nakupy/436995-ceska-posta-zdrazuje-priplatite-si-za-dopisy-poukazky-i-baliky, https://www.ceskaposta.cz/ke-stazeni/cenik-sluzeb-ceske-posty

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.