Kolik stojí v Praze školka? Až 26 tisíc měsíčně

školka

S nedostatkem míst v mateřských školkách se potýká Praha dlouhodobě. Léta trvá stav, kdy není město schopno zajistit dostatek míst pro děti všech zájemců z řad Pražanů. Důvodů je celá řada, tím hlavním je ale fakt, že dětí v Praze stále přibývá a jejich rodiče potom marně shánějí v místě svého bydliště umístění pro svou ratolest. Není proto divu, že rodiče jsou ochotni platit i opravdu velké částky v soukromých školkách.

Hodně dětí, málo školek

V mnoha pražských školkách dochází ke zvyšování počtu dětí ve třídách, které jsou občas narvané k prasknutí To nevyhnutelně ovlivňuje i kvalitu času, které dítě ve školce tráví. I proto se někteří rodiče uchylují k myšlence, dát své dítě do soukromé školkysoukromé školky.

Ty jsou ovšem k mání jen za vysoké ceny, zvláště v Praze. Rodiče za ně zaplatí mnohdy i více než dvacet tisíc korun. To je v porovnání s běžnou státní školkou, kde měsíčně zaplatí jen nějakých 1700 Kč i se stravným, poměrně rozdíl.

školka

Foto: Pixabay

Školky soukromé vs. školky státní

Loňský rok navštěvovalo pražské školky celkem 42 562 dětí. Na jednu „školkovou“ třídu připadá v celorepublikovém průměru 22 dětí. V soukromých školkách – a ty pražské nejsou výjimkou – je to ale logicky o něco méně. Počet dětí ve třídách se v jejich případě pohybuje kolem 15.

Toto číslo je samozřejmě tím, které snižuje celkový průměr. U školek zřizovaných obcemi se pohybuje počet dětí kolem 24. Jen těžko si lze představit, že se bude ještě zvyšovat. Všeobecně mají ve školkách přednost děti starší než tři roky a pak i děti předškolního věku, na ty ostatní se často nedostane. Lze tedy předpokládat, že zájem o soukromé školky bude i nadále růst a ani vysoká cena na tom nic nezmění.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-skolky-praskaji-ve-svech-za-soukrome-i-20-tisic-40410200

 https://www.babyweb.cz/kolik-stoji-skolka

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.