Který stát je nejbezpečnější podle žebříčku kybernetické bezpečnosti?

Hacker

Poslední výzkum ukázal, že více než 68 % velkých firem po celém světě zavedlo hybridní model práce. Ten je založený na tom, že lidé mají sice možnost docházet do kanceláře, ale také mohou, pokud chtějí, pracovat z domu nebo z jiného místa. S přechodem na tento model se zvýšila důležitost kybernetické bezpečnosti. Kvůli tomu společnost Indusface v nejnovějším výzkumu zjistila, které země jsou nejbezpečnější z hlediska kybernetické bezpečnosti.

Experti vytvořili tzv. indexové skóre bezpečnosti na internetu. Skóre zahrnuje útoky DDoS, phishingové (falešné) weby, škodlivý software a počet napadených počítačů. Vše v přepočtu na 100 000 internetových uživatelů). Výzkum také poskytnul šest tipů pro malé firmy, jak se chránit před kybernetickými hrozbami.

V Evropě bylo hodnoceno celkem 31 zemí. Česká Republika hodnocena nebyla, ale sousedé z Polska se umístili o jednu příčku lépe než Slovensko, které se umístilo na 17. místě. Rakousko se umístilo na třetím místě a Německo obsadilo desátou pozici.

Nejbezpečnější země

Výsledky ukazují, že nejbezpečnějšími evropskými zeměmi pro práci z domova jsou jasně Finsko a Belgie. Obě země dosáhly stejného indexového skóre bezpečnosti a to 82,45 bodů ze 100.

Na třetím místě se umístilo Rakousko se skóre 80,59. Naši sousedi se můžou pochlubit nejnižším počtem stránek se škodlivým softwarem/malwarem (34) a phishingových stránek (260) na 100 000 adres URL. Z výsledků lze vyčíst, že Rakouska má méně stránek, které mohou být podvodné nebo obsahovat škodlivý software než Belgie a Finsko.

Nejbezpečnější země

Nejbezpečnější země: Graf se svolením Indusface

Nejméně bezpečné země

Nejméně bezpečnou evropskou zemí pro velké firmy je Bulharsko, které už pár let umožňuje svým zaměstnancům pracovat na dálku. S indexovým skóre pouhých 51,82 bodů ze 100 se umístilo dva body za Srbskem. Společnost Indusface napočítala v Bulharsku 1 220 phishingových stránek a 1 170 stránek napadených malwarem. Lidé v této zemi tedy musí být mimořádně opatrní při prohlížení webu, protože je velká pravděpodobnost toho, že stránka není pravá.

Již zmíněné Srbsko patří mezi země s nejvyšším počtem napadených počítačů (1 467), což vede k nízkému skóre kybernetické bezpečnosti 53,83 a umisťuje se jako druhá nejméně bezpečná evropská země.

Nejméně bezpečné zeměNejméně bezpečné země: Graf se svolením Indusface

Tipy pro práci z domova

Prezident společnosti Indusface, Venky Sundar, poskytl pět tipů pro bezpečnou práci z domova.

1. Důkladné prověření nového pracovníka

Všechno začíná důslednou identifikací pracovníka, který se chystá pracovat z domova předtím, než pracovník získá přístup k firemním datům.

2. Pravidelná aktualizace systémů a šifrování zařízení

Zastaralá technologie může zadní vrátka hackerům, kteří se snaží ukrást ověřovací údaje, například kreditní karty. Sundar doporučuje, aby všechna vaše zařízení byla aktualizována a šifrována pomocí certifikátů SSL.

3. Školení o kybernetické bezpečnosti

Pracovní návyky mohou vést k útokům malwaru nebo ransomwaru. Doporučuje se uspořádat školení zaměstnanců o kybernetické bezpečnosti nebo vytvoření zkušebních phishingových e-mailů.

4. Zvolte si silné heslo

Mnoho firem sdílí hesla pro více účtů. Používejte proto automatický generátor hesel k vytvoření bezpečných hesel.

5. Ukládejte soubory do bezpečného úložiště

Hackeři mohou nahrávat vlastní soubory se škodlivým kódem, který lze spustit přímo na vašem serveru. Proto je důležité vyvarovat se ukládání dat na nešifrované úložiště.

Zdroje info: autor, indusface

Náhledové foto: Pixabay