Vyhodil štědrý Havlíček 2,3 miliardy korun do koše? Stát rozdal miliardy na výzkum bez pravidel a bez cílů

Když se porozhlédneme po sociálních sítích, můžeme najít poměrně silnou kritiku vlády, že hodlá škrtat výdaje na vědu a výzkum. Na jednu stranu je to pochopitelně špatně, na stranu druhou je bezmyšlenkovité rozdávání miliard mnohem horší. V letech 2018 až 2022 rozdělilo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky 14 výzkumným organizacím skoro 2,3 miliardy korun. Peníze byly vyplaceny, nicméně jakékoli cíle nikdo nestanovil a přínosy byly také nejasné. Karel Havlíček, který kritizuje současnou vládu nejčastěji, zřejmě rozdával. Z jeho to nebylo. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) považuje toto rozdávání za dlouhodobý problém.

Peníze šly třeba na odměny pro zaměstnance

Národní kontrolní úřad charakterizoval situaci vcelku jednoznačně. Prostě neexistovala pravidla, podle nichž by se podpora rozdávala. Výzkumné organizace tedy neměly přesně stanovené zač a jak peníze rozdávat. Finanční prostředky se tak dostávaly třeba zaměstnancům na odměny, a to bez limitů.

Transfer znalostí jako ukazatel kvality

Když se zkoumalo celkem 14 příjemců dotací, zjistilo se, že celkem 5 nevykázalo vůbec žádný příjem z tzv. transferu znalostí. Jedná se o ukazatel, který jednoznačně poukazuje na to, jak byla daný výzkum použitý v praxi. Portál Novinky.cz dokonce uvádí, že jedna z výzkumných společností uvedla v roce 2021 příjem z transferu znalostí ve výši téměř 145,5 milionu korun. Když ale situaci konzultovala s ministerstvem, byl opraven transfer znalostí na 0 korun! Vše nebylo možné kvůli absenci cílů vyhodnotit.

Státní aparát je přebujelý

Přesně na toto NKÚ upozorňuje. Podle prezidenta Miroslava Kaly by se měly škrtat jak některé dotace, tak i úředníci, kteří na ministerstvu pracují. Podpora různých výzkumných organizací je stále neprůhledná, což začalo už v minulosti. Kritika zrovna Karla Havlíčka je spíše k smíchu. Přijít by měla od jiných.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nku-miliardy-na-vyzkum-sly-bez-stanovenych-cilu-40435904

Karel Havlíček: Náhledové foto Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.