Konec znojemské okurky na Moravě je nejspíše na dohled

Kyselé okurky

O faktu, že je znojemská okurka legendou, nelze nijak výrazně diskutovat. Při konzumování onoho kyselého plodu lze ale cítit jistou rozmrzelost. Značka je totiž už tak nějak vyčpělá. Ve Znojmě už její výroba skončila před více než 20 lety a dnes se tyto okurky vyrábějí pod známou značkou Znojmia v Bzenci na Hodonínsku. I tady ale výroba nejspíše skončí. Prostě se nevyplatí.  

Před dvěma lety si Norové v Bzenci mnuli ruce

Ano, norská firma Orkla se snažila v tomto městě na Hodonínsku maximálně posílit výrobu a hledali se noví zaměstnanci. Sterilované okurky, kysané zelí nebo beraní rohy. To všechno šlo na dračku. Končit by měly v rámci restrukturalizace firmy závody na Slovensku a také v Čechách, konkrétně ve Vestci. V Bzenci by se měla úsporná opatření týkat až 198 zaměstnanců.

Znojmia se nezruší. Má to ale háček

Značka jako taková nejspíše přežije, nicméně výroba se pravděpodobně přestěhuje jinam. Bohužel si spousta z nás ještě velmi dobře pamatuje na dobu, kdy se znojemské okurky vyráběly v Turecku. Sice podle tradiční receptury, ale úplně někde jinde. Zákazníci si tehdy poměrně hodně stěžovali na blátivou konzistenci okurek. O budoucnosti kyselých okurek a místa jejich výroby se toho příliš neví.

Znojemskou okurku vyrábí více firem

Označením Authentic Znojemské okurky se může chlubit hrabětická Novák konzervárna, kde se vyrábí tato pochoutka podle starých receptur. Jinak ale znojemskou okurku vyrábí třeba také Efko z jižních Čech, PT servis z Tábora a jiné firmy. Mnozí lidé si ji připravují doma podle receptů z internetu. Většině z nás se tak nějak nejedná o originalitu, nýbrž o tu správnou chuť. K té se můžeme dostat i doma sterilováním vlastních okurek ze sklizně.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/brno/zpravy/znojemske-okurky-zavod-pika-bzenec-ztrata-zavreni-ekonomika.A230327_716395_brno-zpravy_krut

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.