Euro 7 je eso, které dostává do rukou Čína

Výfuk

O faktu, že je Čína fakticky už dnes jedním z největších světových ekonomických hráčů, nemá smysl nijak výrazně pochybovat. Situace je nepochybně jasná. Přesto to vypadá, že její moc přikrmuje Evropa ještě mnohem více, než by se mohlo zdát. Rozhodně ale v tomto přikrmování není samotná. Ona mediační role ve válce mezi Ukrajinou a Ruskem je také z hlediska Číny velmi dobře spočítána. My se ale budeme soustředit na Evropu a její slavnou normu Euro 7. Právě ona totiž nejspíše přinese Číně velmi solidní zisk.

Nařízení o tom, čím budeme jezdit

Je až zarážející, že nám bude někdo přikazovat, jakým autem máme jezdit a jakým jezdit nesmíme. Ojetá auta pochopitelně po stopnutí prodeje nových půjdou cenově nahoru. Ne každý si je bude moci dovolit. Ne všechna také budou povolená. Na rozdíl od některých jiných zemí na dalších kontinentech si Evropská unie podřezává větev sama pod sebou. Bohužel.  

Levná elektroauta z Číny jako řešení

Když bychom měli hledat mezi různými státy skvělého obchodníka, který dokáže využít jakékoli situace, nejspíše bychom prstem ukázali na Čínu. Aby ne, právě ona dokáže skvěle využít situace a bez větších problémů bude dodávat na evropský trh levná auta poháněna bateriemi. Tím pádem její hegemonní pozice mezi světovými velmocemi ještě poroste. Nevím, zdali jsme si toto tak nějak přáli.

Čína dostala do rukou eso

Vždyť má k dispozici neskutečné zásoby lithia a také levnou pracovní sílu. Co na tom, že jí mnohdy chybí svědomí? Když má Čína z čeho vyrábět, disponuje onou levnou pracovní silou a má pochopitelně odbyt, nic jí nebrání. Ono eso do ruky dáváme Číně právě my Evropané. Nechávat si rozdat jiné karty by bylo nesmyslné. Euro 7 je pouze nástrojem, který by měl dostat Čínu k ještě větší moci.

Zdroje info: Autor, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ministr-dopravy-martin-kupka-rozhovor-euro-7_2303261644_jgr

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.