U některých léků potrvá nedostatek až do léta

léky

S nedostatkem léků proti horečce se potýká řada lidí, nejen rodičů malých dětí. Nedostatek trvá již od loňského prosince a potrvá nejspíš ještě nějakou chvíli. Jaký výhled do blízké budoucnosti nás v tomto ohledu čeká?

Nedostatek léků v Česku

Ještě nedávno byl největším problémem nedostatek antibiotik. S nedostatkem antibiotik se ale podle ministra Vlastimila Válka v současné době nepotýkáme. Nedostatková léčiva dnes shání Česká republika i na opačném konci světa, třeba v Austrálii nebo ve Spojených arabských emirátech.  To nám umožňuje alespoň částečně problém vyřešit. Do České republiky je sice vždy importován jen jeden konkrétní druh antibiotik a může se tedy snadno stát, že dostanete úplně jiné antibiotikum než to, na které jste byli doposud zvyklí.

Za chybějícími výpadky antibiotik stál částečně i zvýšený nárůst spotřeby, který byl hodně intenzivní a v pěti prvních týdnech na začátku letošního roku narostla spotřeba o plných 47 procent u antibiotik, které se vyrábí v tabletách. A nároky na antibiotika, které se podávají ve formě sirupu, stouply dokonce o 140 procent.

V dnešní době se pak pozornost přesouvá především na léky proti horečce, u nichž je nedostatek nejmarkantnější.

léky

Foto: Pixabay

Výhled do budoucna

Výpadek léků by podle všeho měl trvat u nás i v dalších západních zemích ještě do letních prázdnin. Zástupci Ministerstva zdravotnictví stále jednají o dodávkách chybějících léků z nových zdrojů. Za léky, které jsou ze zahraničí dovezeny, se přitom ministerstvu daří platit jen o několik málo korun navíc v porovnání s tradičními dodavateli.

Ministerstvo nyní připravuje novelu zákona o léčivech. Pro všechny lékárny, distributory a výrobce léčiv bude platit povinnost informovat o skladových zásobách. Všichni výrobci léčiv by měli navíc povinnost držet skladové zásoby na dva další měsíce. Ti však toto připravované nařízení kritizují a varují před nárůstem nákladů, které by následně museli přenést na zákazníky.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/leky-ministr-zdravotnictvi-valek-nedostatek-chripka-nemoc-lekarny-zasoby.A230324_113905_domaci_ikro

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nedostatek-leku-antibiotika-penicilin-lekarnicka-komora.A230104_134746_domaci_ivos

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.