Konec falešných slev a smyšlených recenzí se odkládá, ale přijde

Sleva

Ke schválení novely týkající se podvodů na spotřebitele bohužel aktuálně nedošlo. Inovovaná česká legislativa měla podle evropské směrnice Omnibus vstoupit v platnost do 28. května. Nová právní úprava přesto zamíří do Poslanecké sněmovny České republiky. Dle společnosti Upgates, předního dodavatele e-shopových řešení, dojde k posílení důvěryhodnosti obchodníků v očích spotřebitelů. Mimo jiné dojde také ke zrychlení nakupování v eshopech. Kultivace prostředí e-commerce je u nás velmi důležitá a fakticky nezbytná. Mimo jiné zmizí falešné slevy a vymyšlené recenze. Pojďme se na novelu, jež by měla přijít v platnost, podívat podrobněji.

Ke kultivaci e-commerce dojít musí

Zajímavě se vyjádřil Martin Pech, obchodní ředitel společnosti Upgates. Konkrétně řekl: „Modernizaci zákonů pro ochranu spotřebitele vnímáme jako prospěšnou kultivaci e-commerce prostředí v Česku. Na českém trhu nyní působí 51 tisíc e-shopů a byť jen malá část z nich se nechová v souladu s předpisy, je potřeba, aby legislativa reagovala pružně. Česká obchodní inspekce bude mít nyní větší páku na nepoctivé obchodníky a důslednější postihování nekalých praktik. Pro poctivé prodejce se s novelou zákona nic nemění, naopak jejich pozice se ještě více upevní.“ Samotní spotřebitelé budou mít dostatečné množství potřebných informací k tomu, aby se nenechali napálit

Konec falešných slev

Zajímavá je třeba informace o tom, že obchodníci budou muset uvést nejnižší cenu produktu 30 dnů přes samotnou slevou. Týkat se to bude jak eshopů, tak i kamenných prodejen. Slevu tak bude možné počítat z reálné ceny, nikoli z žádné jiné, pochopitelně většinou nadsazené.

Vymyšleným recenzím také odzvoní

Prodejci si díky chystané novele budou moci bez problémů ověřit, zdali recenzi psal skutečně zákazník nebo někdo jiný. Dnes se vcelku běžně stává, že si nechávají firmy psát recenze copywritery a firmami. Manipuluje se s hodnocením produktů a ve finále jsou určité z nich na základě nepravdivých informací upřednostňovány.

Personalizace cen

Důležité bude také informování o personalizaci cen. „Pokud se zákazníkům zobrazují různé ceny podle toho, odkud na web přišli či jak často stránku navštěvují, musí o tom být jasně informováni. Vyskytuje se to například u dopravců, kteří navyšují jízdné, takže při další návštěvě už cestující vidí jinou cenu,“ dodává Martin Pech.

Počítat je třeba s vysokými pokutami

Prokázaní relevantních slev a pravdivých recenzí bude pro provozovatele eshopů a kamenných prodejen nutností. ČOI bude vše vymáhat. Co se týká pokut, směrnice EU hovoří jasně. Maximální výše pokuty bude činit minimálně 4 % ročního obratu e-shopu. To může být až 2 miliony eur.

Zdroje info: https://www.protext.cz/zprava.php?id=39859

https://www.upgates.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.