Kolik vyhodíš, tolik zaplatíš – nová pravidla pro nakládání s komunálním odpadem

Komunální odpad platíme paušálními platbami. Nezáleží na tom, kolik odpadu kdo vyprodukuje, platba je pro všechny obyvatele dané obce stejná. Stát chce ale motivovat lidi k tomu, aby více třídili odpad, a proto přichází z novými pravidly pro nakládání s komunálním odpadem. Mělo by se začít platit, že více zaplatí ti, kteří vyprodukují více odpadu.

Existují dvě varianty plateb

Ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby se platby za komunální odpad platily buď formou paušálu, tedy tak, jak je to v současnosti, ale s tím rozdílem, že maximální hranice tohoto paušálu se zvedne o sto korun, na 1 100 korun. Druhou variantou je to, že se množství odpadu bude vážit. Platby potom budou vypočítány podle toho, kolik kilogramů (litrů) bylo vyprodukováno nebo podle frekvence svozu.

Tlak EU na třídění odpadu

Česká republika tak činí první krok k tomu, aby splnila směrnici EU o komunálním odpadu. Podle této směrnice má být v roce 2025 zrecyklováno na 55 % procent komunálního odpadu, v roce 2030 už 60 % komunálního odpadu a v roce 2035 už 65 %. Podle ministerstva životního prostředí se Česká republika na splnění těchto cílů připravuje již od roku 2014 a první dva mezníky (tedy rok 2025 a 2030) jsou podle něj splnitelné.

Nižší ceny za svoz – větší motivace k třídění?

Čím méně odpadu tedy bude vyprodukováno, tím nižší by mohly být poplatky za nakládání s odpady. Platí to ale i obráceně, takže existují obavy, že lidé začnou vyhazovat odpadky na „černých“ skládkách, podél cest, do příkopů apod. Ministerstvo životního prostředí ale věří, že český občan je natolik uvědomělý, aby se k tomuto řešení nesnižoval. Jaromír Manhart (ředitel odboru odpadů na ministerstvu životního prostředí) se nechal slyšet: „Ministerstvo životního prostředí se domnívá, že lidé změní se zvyky a budou motivováni k třídění.“

68 komentářů

 1. Ondrasek Odpovědět

  Takže zase budeme měnit něco co funguje. Kdo chce třídit už třídí. Kdo nechce třídit, tak alespoň nerozhazuje odpadky po přírodě.
  Nový systém pouze motivuje lidi k tomu mít co nejméně odpadu ….. ve své popelnici.

  1. ivan Odpovědět

   přesně, v jeho popelnici, už teď sbírám plno odpadků kolem svých pozemku po blbech co nechápou, že sběrný dvůr mají zdarma a tak to vyhodí do přírody.
   bohužel paušál je nejpříhodnější k přírodě a pak ještě bič na lidi, ale to bohužel nejde.
   podívejte se na prostory kolem popelnic na slušném sídlišti, kde lidi chodí do práce, uklizeno, zaplaceno, podívejte se na Chánov, a) nic neplatí b) berou dávky a jsou doma, flákají se a c) mají tam šílený binec a kdo to uklízí? ti co pracují a z jejich daní se přiživují ti po nichž se uklízí….

 2. Daniel Odpovědět

  Tak ať nám v nejdříve přestanou obchodní řetězce všechno balit do plastů. Skoro každá papírová dárková taštička má na sobě přilepené plastové poutko. Vánoční těsta bývala balená do fólie, teď je má Kaufland v plastové krabičce. Proč neprošly zálohované PET lahve, když ve Švýcarsku byly už před třiceti lety? Atd. atd……..

  1. Moula Odpovědět

   Správně chlapečku, všechno balit do rudýho práva i maso, to vlastně nebude protože dobytek produkuje metan, takže kořínky. Ty vlastně nebudou protože je potřeba vykácet lesy a postavit všude hangáry. Tak se raději jdi oběsit ať taky neprodukuješ zbytečně metan. Hlavně když je plná obloha letadel, ty asi levitujou se zdá protože vrchní oceněná kráva jim nevěnuje pozornost a žádný letadlo ji nesebralo dětství. A jen tak na okraj až budou všechny lesy vykácený to teprve bude vidět co tam lidi natahali bordela i když mohli všechno hodit do popelnice furt za stejný peníze.

 3. Marika Odpovědět

  Český občan není vůbec uvědomělý , má před sebou odpadkový koš a stejně hodí petku dva metry od něj na zem .
  U nás zdarma sběrný dvůr , a velké kusy se válí u popelnic atd …

  1. Ondrasej Odpovědět

   jAK kdo a jak kde. Celkově musím říct že bince v přírodě a příkopach je mnohem méně od té doby co se platí svoz odpadu paušálem.

   1. Zdenek Odpovědět

    Jen se zapomíná na to, že o ten tříděný odpad zpracovatelé nestojí a končí stejně na skládkách…..ono z něj toho zas tolik vyrábět nelze.

  2. Olda Odpovědět

   Ne neuvědomělý, jsou to prasata. Vedle kontejnerů na směsný odpad jsou kontejnery na plasty, papír, sklo a stejně to lidi hodí do směsného, skoro jako schválně. A pokud se zdraží tak to bude ještě horší. Z ministerstva ba se měli přijít podívat k popelnicím a rychle by změnili názor na „uvědomělého“ občana.

 4. Petr Odpovědět

  Co je to za blbost? My platíme za popelnici podle toho, jak často se vyváží a jak je velká. Z tohohle článku Pulitzer fakt nekouká.

 5. Josef Marek Odpovědět

  To už tady jednou bylo, že se platilo podle popelnic a byly plné příkopy odpadu. To se potom akce ukliďme česko může provádět 12x do roka. Nevím proč vymýšlí hlouposti, místo aby po vzoru ostatních států zálohovali PET láhve. Asi zase nějaká loby na prodej servis a kalibraci váh popelnic…

 6. Jindřich Karpíšek Odpovědět

  Jestli se nepletu, za stávající pitomý systém – platit paušálem – vděčíme ministru Kužvartovi, ministr ve vládě M. Zemana (1998-2002). Blbost, kterou tenkrát s velkou slávou socialisti prosadili teď budou s ještě větší slávou rušit a vracet se k původnímu systému. Kdyby se tenkrát zeptali na vesnicích, resp. všude tam, kde si musíme svou vlastní popelnici platit, možná by pochopili, jaký chtějí prosadit nesmysl. Jakou mám dnes motivaci separovat, když musím povinně platit vývoz popelnice každý týden a přitom by mi stačilo 1x za měsíc. Zkrátka prosadili něco odtržené od ekonomické logiky.

  1. Ondrasej Odpovědět

   Ano na vesnicích důchodci a idioti odpad běžně pálili, vyváželi k lesu atd… dnes už to pro ně nemá smysl a tak to často nedělají. Žiju na vesnici a tento systém paušálu vítám . Dokonce nám obec dala do každého domu popelnice na tříděný odpad, už nemusíme ani vytáhnout paty z baráku. Kdo chce třídit, tak třídí.

  2. Helena Odpovědět

   Plne s Vámi souhlasim. Moje popelnice neni ani za 14 dni plná. Problém je v tom, že lidé odpad netřídí. V zahraničí je to tak, že chodi kontroly a za věci které tam nepatří se vyměří pokuta. Jen tak se dá docílit
   smysl a převýchova některých lidí. Jinak to nevidím, jen tvrdostí, jako pokuty na silnic. Fakt je ten, že
   ten, kdo balí, vyrábí problematické obaly, že by měl mít zodpovědnost za jejich likvidaci. Bojkotuji a
   to tím, že věci mnohdy nekoupím, což vždy nejde.

   1. Milan 63 Odpovědět

    A kolik za tu prázdnou popelnici platíte? U nás vyvážejí 1x za 14 dní a platíme 600 Kč na osobu. Každý rok se to zvyšuje. Za ty peníze jsou nacpaný do plna čímkoli,když už to platíme.

    1. Pechi Odpovědět

     U nás taky jednou za 14 dní a 2000 za rok a když jsme žádaly o popelnici na papír tak nám na životním řekli ano ale počítejte s tím že vám zdražuje popelnice

  3. Martin Jansa Odpovědět

   Naprosto s Vámi souhlasím. Kdyby se všichni pisatelé zde rozpomněli, tak po zavedení paušálu vzrostl objem svezeného odpadu téměř o polovinu, takže parlament po cca půl roce umožnil obcím v novele zákona o odpadech, aby si samy rozhodly, zda budou používat paušál, či placení podle potřeby svozu jednotlivými občany.
   Vždyť v tom není za mák logiky, aby ten, kdo má odpadu málo platil stejně, jako ti, kteří jej mají několikrát více. To je přece demotivující pro obě strany-ty, co třídí i ty, co netřídí odpad.
   A hovada (s prominutím), která si ulevují s odpadem do přírody, tak na ty zákon také pamatuje s patřičnými postihy, jen kdyby je úřady patřičně uplatňovaly…
   Za mě říkám, už aby ta změna zákona přišla, bude to návrat zdravého rozumu!

 7. FMach Odpovědět

  Toto je zvrácené, smysl je jasný, ti co ten odpad vyrábí a zlikvidovali to co tu bylo než přišla plastová hysterie vše v plastu a lidi plaťte my boháči ještě více zbohatneme. Občan platí za plastové obaly, za jejich výrobu, těžbu atd a pak musí ještě platit za likvidaci odpadu a vymýšlí se neustále jak občana ještě více okrást, místo toho, aby platili ti co to tu zavedli . Občan v podstatě nemá šanci nic proti tomu dělat, jděte si nakoupit a co se stane, kdyby jste si chtěli nakoupit bez plastových obalů ? V podstatě by jste si toho moc nekoupili, ale platit budete i když plasty nebude mít . Je to je další sytém okrádání občana a je to příležitost pro výdělek těch co tu zařídili. Stát či politici to ještě podporují, místo aby trestali toho co zaplavuje zemi plasty, tak trestají občany za to že je musí používat, za to že nemají jinou volbu a za to že politici proti tomu nic nedělali.

  1. Olda Odpovědět

   To je první čím by se mělo začít, drasticky zvýšit eko daň výrobcům neekologických a nerecyklovatených výrobků. Že zvýšením poplatků občanům se třídění vyřeší si může myslet jen naivní hlupák. Naštvaný občan bude reagovat přesně opačně, hodně platím tak si to třiďte.

 8. Jirka Odpovědět

  U nás na vesnici, mám vypozorováno, že nejvíce odpadů vyproduktují občané jistého etnika, a silně pochybuji že za odpad platí. Co je platné třídit odpad, když je znehodnocen, kterýmkoliv občanem.
  Co týká PET lahví o tom netřeba mluvit. Proč jiných zemích PET lahve vykupují za peníze a u nás to nejde. A občané, kteří platí za odpad vlastně dotují za ty co neplatí a proto je jeden z důvodů proč zvýšit ceny za odpad. V některých městech si na tom založili volební program, a občané tam za odpad neplatí, platí jim to z rozpočtů měst či obcí.

  1. Ondrasej Odpovědět

   V chorvatsku se vykupují petky, ale pouze nezmáčknuté, s čitelným eanem a vyrobené v chorvatsku. Takže systém úplně na pytel.

 9. Jana Odpovědět

  Přesně tak, Mariko. Když se u nás platily popelnice 20 Kč za kus, tak soused vyhodil odpad do kolečka a odvezl ho do lesa! Kvůli 20 Kč!
  Kontejnery mají pár metrů od domu a přesto pálí pet láhve, protože jako důchodce nemá čas ani motivaci třídit!
  Hlavně to vidím u příbuzných ve městě, tam se háže vše do jednoho koše a hrozně se diví, že třídíme zvlášť papír, sklo a kovy.
  Dnes je to všechno jen o penězích…

  1. Radek Odpovědět

   Přesně tak Jano, sic to nedělají jen důchodci ale pravda to je, v Česku se zneuzije vždy vše to už je v nás bohužel, zase budou plně příkopy lesní cesty a soused sousedovi bude plnit popelnici jen aby měl odpadu méně, kolikrát mi je ze všeho na blití co v nás je za hnus.

 10. Josef Járos Odpovědět

  Bydlíme na vesnici,topíme dřevenými briketami,odpad třídíme do posledního alobalu,bio odpadky na kompost,popel dřevný ke stromům,takže máme 1 slovy jednu popelnici za rok,platíme 2 x 500 ale asi na vesnici je více takových lidí.Dotace na deštovku jen kecy a zase kecy,statisíce lidí by ušetřilo miliony hl vody , zalévání a jiné.Jen by to chtělo lepší organizaci na dotace.Žádost je poslaná a hovno nic.Kod mám a nic se neděje.Další je okrádání vodárenských společností na stočném na deštové vodě.Nějaký trouba jako je Klaus rozprodal vodárny a my dnes platíme voda jako na Západě jen s českým platem. Další je deštová voda byla vždy,zato že prší lidé nemůžou.Tak proč to platit,voda zředí odpady a chemii z domácností atím se snáže čistí voda tak že oni ještě ušetří náklady a pak nás ještě oškubou.No a to se mladej Klaus tlačí do politiky, ono stačil fotr.

  1. Eva Odpovědět

   Vodárny se privatizovaly v kuponové privatizaci. V první i druhé vlně. Každý z nás (takže i vy, pokud jste měl možnost se kuponovek účastnit!) měl tu jedinečnou možnost si pořídit „část vodárenství“. Mohl jste kupříkladu získat takto část a zbylé akcie následně dokoupit za vlastní uspořené peníze na burze, či v RMS. Teď jste mohl být neomezeným vlastníkem nějaké vodárny.
   Že tak učinil někdo jiný a systematicky tak získal nadvládu je čistě tržní chování.
   Abych jen nestranila p.Klausovi za dobrý tah, jak část státního majetku dostat mezi běžné občany. Také si uvědomuji, že celkově celá privatizace měla nějaké vážné neodstatky a pochybení. Zejména mělo být takto formou kuponové privatizace zprivatizováno naprosto vše, nikoliv část lukrativních podniků se snažit prodat přímo, aby naopak do státního rozpočtu něco nateklo zpět (víme, jak mnohé dopadly viz. Poldovka). Pobídky byly směšně nízké, vítěz pak naložil s podnikem (podotýkám, že to už byl JEHO majetek) tak jak naložil. Možná měly být další kola kuponovek a to všetně podniků lukrativních – moýná by ještě dál fungovaly.
   Že mnozí z lidí raději své body vložili do nějakých fondů je už jiná kapitola, že z privatizace nic neměli (nebo byli podvedeni líbivým slibem), je také jen jejich osobní věc.

   1. Karlos Odpovědět

    Chci říct ,že v době kuponové privatizace mě bylo 14 let a na mě a moje stářníky už zbylo ….. .
    Starší kamarádi za nic založily firmy ,nakoupili a fungují.
    K tématu-jsem štastným majitelem suchého lesa u státní silnice 1 třídy a lidi mě neustále zásobují
    vším odporným odpadem ,uklízím ho do své malé popelnice.Unás jsou lidi prasa….
    Češi jsou prasa……

    1. Jookee Odpovědět

     Češi nejsou prasata. Západ je úplně jiná liga. My jsme proti nim v bordelaření naprostí amatéři. Rozdíl je v tom, že tam je víc uklízečů…

 11. jan Odpovědět

  Kupa lidí vybírá popelnice na plast a pak to pálí doma , protože nemá na stále drahé uhlí.
  V polsku tady u nás za hranicema to dělá každej druhej spálí co se dá.
  Takže až tohleto zavedete můžeme se těšit na pěknej čoud!

 12. mestax Odpovědět

  Jak to bude fungovat u paneláků, nevím. Bylo by spravedlivé, kdyby byla cena odpadu vypočítána a zaplacena už při nákupu (něco, jako elektrodaň, ale pro všechno a v závislosti na druhu a množství materiálů). Lidi by pak už měli popelnice zdarma. A jako bonus by stát získal mocný nástroj na ovlivňování ceny materiálů. Uvedu příklad: dvě stejně veliké dětské kostky na hraní, jedna klasická, dřevěná, druhá (čínská) plastová. Ta plastová je dnes za hubičku, ale po zahrnutí ekodaně, kterou budou mít obnovitelné materiály o dost menší, se pozice na trhu minimálně vyrovnají.

 13. Milan Drábek Odpovědět

  Jsem ochoten odpad třídit,ale pouze tehdy,až budu zainteresován finančně.Pokud platím za popelnici stejný peníz,když do ní vyhodím vše bez třídění,jako když vše poctivě roztřídím a navíc vůbec nezáleží na tom,je-li popelnice plná ,nebo poloprázdná,pak nevím,proč bych měl třídit.Ve velikých městech mají popelnice zdarma a v obci ji každý rok zdražují.A s poplatkem za popelnici je to stejné,jako s poplatkem pro ČT a rozhlas.Platit prostě musíš,jinak se těš,čecháčku!!!!

 14. Honza Odpovědět

  Je to nesmyslný nápad, povede to jen k vytváření divokých skládek. Pokud se má třídit odpad, pak by se měly vytvořit řádné podmínky. Kontejnery na třídění by měli být v daleko větším množství. Tak, aby člověk nemusel s odpadem chodit někam daleko. Navíc třeba lahve s umělé hmoty měly být již dávno vratné. To ovšem jde všude jenom ne v Čechách. Když člověk požádá o popelnici na třídění odpadu, musí ji draho zaplatit.

 15. Ekolog Odpovědět

  Tak nastane přesně to, co bude mít opačný efekt. U cesty budou hromady bordelu, skládky na kraji lesa a kdo má možnost, ten to v noci nafutruje doi kamen, aby ušetřil na placení….

 16. Vojta Odpovědět

  „Mělo by se začít platit, že více zaplatí ti, kteří vyprodukují více odpadu.“
  Prosím, jen to ne. Bydlím na vesnici 15 km od Prahy. Po šestnácté hodině, kdy se lidé začínají vracet z práce, se tu nedá dýchat. Všichni zatopí a ti „spořiví“ přidají i něco z odpadků, aby ušetřili uhlí. Pokud budou takto „stimulováni“, budou pálit všechno a popelnice budou vyvážet jednou za měsíc…

 17. Dušan Odpovědět

  Myslím že spousta lidí bude palit vše. co hoří takže v zimě všude smrad .I ted někteří palí v kotlech odpad je to poznat podle smradu někdy nelze větrat a pokud to vláda schvá lí to bude vůně všude.

 18. Josef Odpovědět

  Cikáni dělají bordel házejí vše z okna!!Já třídit nebudu vše spalím až se setmí v kotli čus!!!

 19. Petr Rambousek Odpovědět

  Bravo,tady má zase někdo visoké YQ. Takže čím prázdnější popelnice,tím méně peněz?…..Oni jsou asi vážně na drogách. Super,prostě ten pytel s odpadky místo do popelnice hodím k lesu a budu platit málo-to je vážně geniální,to je na nobelovu cenu.
  To budeme mít zase na lesních cestách veselo,kdo to třídit chce,třídit to bude i nadále,kdo to třídit nechce-a ponechme stranou důvody,ona EU ví proč,ten to prostě vyhodí k lesu a vůbec se s tím nebude babrat. Nebo se rozjedou na plno žabomyší války mezi sousedy,před svozem pod rouškou tmy to soused nahází do popelnice souseda a váhový limit bude splněn

 20. Jarek Odpovědět

  Trochu Vás poopravim, destova voda ředí odpadni vodu a tím stěžuje jeji čištění.
  Pokud je opravdu veliky déšť, tak ČOV zachyti jen prvnich par minut, zbytek jde do prepadu a rovnou do reky, protoze se odpadni voda naředí.
  Jinak souhlas s tim vodnym.

 21. josef václav Odpovědět

  občan koupí odpad i s výrobkem.. proč se celá agenda jak zacházet s odpady nezaměří na výrobce. Ti dodávají odpady. Ale to nemůže v žádné zemi projít, kde vládne průmyslová loby. Ať se všichni politici na světě zamyslí proč jeho občan musí vyhodit odpad. Chce to je jiný poled.

 22. Simona Odpovědět

  My tedy platby podle množství netříděného odpadu uvítáme. Bydlíme na vesnici a přesto, že máme nejmenší možnou popelnici s nejnižší možnou frekvencí (tj. 1 x za 14 dní), tak se od nás odváží méně než polovina popelnice, občas jen 1/4. Hodně třídíme, prakticky 90 % možného, skleničky vymýváme a nosíme do skla a bio odpad na kompost. Do popelnice dáváme jen opravdu to nejnutnější, hlavně znečištěné obaly, které nejdou vytřídit.

 23. Radek Odpovědět

  Třídili jsme odpad, už nebudeme. Po zdražení o více jak 20% a po starostech jak tříděný odpad uskladňovat a jak se ho pak zbavit, když jsou stání přeplněná a musím objet 2-3. Jsme v domě tři byty, 10 osob a za týden vyprodukujem asi 50 litrů odpadu do popelnice. Teď budem od 1.1.2020 platit přes 7000 kč ročně ať třídíme nebo ne. Tak to je skvělá motivace na třídění. A to si nedávno v Liberci radní pochvalovali jak se hezky třídí. Plechovky, sklo, papír, plasty, tetrapaky a bioodpad vše do jednoho, hurá.

  1. Evča Odpovědět

   A jak budou platit lidé ze sídliště,kde je kontejner pro 56 bytů.Pětičlená rodina a třeba dva důchodci určitě vyprodukují rozdílné množství odpadu.A pak je tu ještě ta věc,kdy chalupáři vrasejicí se z chalup vyhazovali pytle odpadu do kontejnerů na sídlišti aby neplatili svou popelnici.

 24. Jára Odpovědět

  Možná by bylo dobré řešení – nevím.
  Bylo zde navrženo „Mělo by se začít platit, že více zaplatí ti, kteří vyprodukují více odpadu.“
  Proč tedy není zahrnuta platba za odpad již do daně při zdanění příjmů?? Byl jsem dlouhý čas bez práce, potom jsem dosahoval jen skoro průměrné mzdy… popelnice zaplněna do jedné čtvrtiny.
  …Proč mám dotovat něčí vyšší produkci komunálního odpadu?
  Vidím ve svém okolí to, že Ti kteří mají vysoké mzdy vyprodukují více odpadu.
  Proto by měl stát promítnout náklady na komunální odpad do zdanění celkových příjmů, za vyvážení popelnice by již pak občané neplatili a u většiny by byla větší motivace pro třídění komunálních odpadů. Snad by ubylo i papírování na obcích.

 25. Vašek Odpovědět

  Žili jsme bez plastových lahví, kdy bylo skoro vše ve skle. Vidím jak se třídí odpady, kdy do papírů vám dají sklo, plasty dají do skla, mastné papíry, plasty od jídla, to všechno v jednom. Je mi líto těch co to ještě třídí. Měli by to dělat ti co tam dají to svinstvo.

 26. jenicek54 Odpovědět

  to jsem zvědav jak to udělají v paneláku kde žije 50 rodin. každy bude mít vlastní popelnici doma s čipem?

 27. umfa Odpovědět

  To je těžké. Paušál je nespravedlivý, protože když se někdo snaží a produkuje málo odpadu, tak pořád platí stejně. Když se platí za objem (třeba svoz předplacených obecních pytlů na odpadky) tak zase lidi všechno svinstvo pálí v kamnech nebo ho vyhodí do lesa. A teď si vybrat 🙂

 28. bus77 Odpovědět

  Přeji krásný den Všem,nedá mí to,abych se nepřidal,je to téma které pálí i mne.
  Bydlím v malé obci na Kolínsku,s přítelkyní dojíždíme do Prahy za prací,protože tady práce není,dceru vozíme do školky na Černý Most.Platíme za odpad paušálně
  750 Kč /osoba včetně 5ti leté dcery.
  Frekvence odvozu je 14 dnů ač před třemi lety byla 7 dnů,ale platby nikdo neupravil,ač bych měl podle mého platit méně. Poctivě třídíme,ale i přes tuto snahu máme popelnici čtvrtý den po vyzvezení téměř plnou. A to přes týden jsme od rána do večera mimo domov.
  Problémem je totiž vytápění,pokud topíte uhlím,protože plyn zde není a elektřina z ekonomických důvodů je neakceptovatelná. Na dotaci o výměnu kotle jsme nedosáhli,takže babo raď co dál? Zdá se,že se budeme muset odstěhovat buď do města, nebo se stát bezdomovci.

  1. Pechi Odpovědět

   S tou elektrikou nemáš docela pravdu mám 150 let starý kameny dům obytná plocha 170m2 a ve stropě sálavé panely a kromě ložnice všude 24 stupňů a za elektriku komplet zaplatím 26 000,- kc

 29. pepa Odpovědět

  Topím plynem , třídím odpadky nosím je k nejbližší nádobě. papír zvláštˇ,plasty zvláštˇ,sklo a bioodpad také. Proč tedy musíme mít popelnice, když se tam nic nedává? konzervy taky nejím

 30. pepa Odpovědět

  další problém je v tom , že když se domluvite s popeláři a něco jim šoupnete do kapsy, tak vám do kuka vozu dají i sutˇ, železo , cokoliv. Naco se pak třídí?

 31. Karel Odpovědět

  Přesně tak. Já naplním svou popelnici komunálním odpadem tak jednu za čtvrt roku a druzí dvě za měsíc. Přitom platíme za svoz všichni stejně. Lidé jsou hovada a míchají všechno dohromady. Na papír, plasty, sklo, plechovky a bioodpad jsou u nás veřejné kontejnery a do koše v kuchyni už mě toho moc nezbývá. Naposledy jsem vynášel koš s komunálním odpadem z kuchyně víc jak před měsícem. Kdyby se všechno neprodávalo v nerecyklovatelných obalech nepotřeboval bych popelnici snad vůbec!

 32. Boba Odpovědět

  Což o to, národ je uvědomělý tak, že naplníme popelnici ze čtvrtiny a sousedi mají plnou popelnici, dup to do té naši a nazdar bazar. Tak to funguje v reálu. Ok, každá popelnice bude mít svoje ID a digitální zámek a bude se kontrolovat, kolik toho který člověk nakoupí a zdali to odpovídá vyprodukovaným odpadům. Pak velký bratr bude kontrolovat i to, kolik toho necháme na wc a zbuzeruje nás, když půjdeme kadit do lesa 😀

 33. flegmatik Odpovědět

  To už kdysi u nás zkoušeli. Všichni začali třídit na hoří, nehoří. Nevěřím, že tímto se nebudou lidé zbavovat odpadu jinde, než ve vlastní popelnici. A pokud budou cizí popelnice zabezpečené, tak v okolní přírodě je místa spoustu. Už teď to vidím, když vyrazím do lesa a pak to bude ještě horší.

 34. Mike Odpovědět

  Už si nepřipadám že sem v demokratickém statě,ale že sem ve statě diktatury EU.První daly velké normy,na auta tím se snížil prodej a produkce.Teď řidiče budou pokutovat že mají větší spotřebu než je uvedeno v techničaku.A k tomu odpady co bude dál pokuta že chodíme víc na záchod.:D

 35. Josef Miler Odpovědět

  A co tak začít pokutovat odhazovače odpadků podle zákona. Tj. až 50 tisíc ! Myslím, že to většina lidí ani neví.

 36. Vencl Odpovědět

  Jasně, zaveďte to u obyčejných lidí.
  Lidé na vesnici budou odpad pálit po nocích, aby
  ta popelnice plná nebyla a budou tak všichni spokojení.
  To co funguje tak se ruší nesmyslnými nařízeními debilních lidí
  a to co stojí za hovno, tak se zavádí.
  Opět se vymýšlí vymyšlené !!

 37. jara Odpovědět

  nejlíbivější byly sliby vašeho KLAUZE a jemu podobných ve jménu demokracie se vše rozkradlo a z republiky je jen žebrák nestojí ani za plivnutí jen snad poblít i to je pro ně pochvalou a důchodci nechodí vyvážet v kolečku bordel za dědinu ti třídí protože skoro nic nevyprodukují ale z aut zbohatlíků co vyhazují pytle bordelu při cestě na chalupy a není na ně špagát to je jistě přínosem k třídění!!!!

 38. Starši pan Jan Odpovědět

  Jdu do Lidlu plastova taška stoji 5 kč a papirova 8 kč .Když jsem byl mlady tak se vykupovalo vše .Bylo to železo , papir , sklo a dokonce hadry ba i kosti .Jen se zeptejte svych rodiču .Veškere piti se prodavalo ve skle dokonce i jogurty . Proč je vše v PLASTU ?

 39. Aleš Odpovědět

  Vidím, že tady tu zemi řídí samí odborníci, kteří vynikají spíše nadšením, než znalostmi…
  Je tady spousta lidí, kteří nemají problém s tím, aby vyhodili odpad do tříděného nebo na ulici do koše. Já bydlím kousek od prodejny známého řetězce a takový svinčík, jako je natroušený od krámu hvězdicovitě do okolních ulic, to je hrozný…
  Taky móc miluju řidiče, kteří z okénka vymrští cokoliv, od zmuchlaného papíru, PET láhve nebo hořícího vajgla (co s tím v autě, víte, jak to zasmrdí popelník?). Už jsem viděl i takového kadeta, který na pakovišti otevřel dveře u auta a vyklopil popelník ze dveří na zem. Ani nemusel vystopit, jak byl progresívní. Kamarád mi kdysi tvrdil, ze v USA je za vyhození předmětu z auta pokuta 500$. No, kdyby se u nás platilo pětikilo v korunách, nemuseli by být řidiči pokutováni za málo významné kraviny, jako je třeba nesprávné parkování v zónách, protože města by měla plné kasy.
  Facinuje mě systém vymývání mozků našich občanů, kteří věří, že zrušením plastových (většinou polypropylénových) tašek pomohou světu. Koupí si papírovou, to je fajn. K tomu si koupí láhev „minerálky“ v plastové láhvi a ještě jednu malou dítěti do školy, aby mělo pitný režim. Tahat skleněné láhve – kdo by to dnes dělal, je to nějaká váha…
  A v obchodě zůstane za každou prodanou tašku jedna nebo více korun… Inu, halíře dělají talíře… Připadám si jako ubožák, když si u řeznického pultu koupím pět různých výrobků a prodavačka mi na pult hodí pět pytlíků se zbožím. Navléknu je jeden po druhém na prst a jdu (tašku si obvykle zapomenu přinést). Papírové mají jen někde, tak si případně z nutnosti koupím plastovou. Heuréka!
  A k tomu pití, jestli si myslíte, že pijeme nějakou „minerálku“, tak se nad tím zamyslete. Opravdové minerální prameny asi nemají takovou vydatnost, aby zalili našich 10 miliónů hrdel. Zdroje vody jsou obyčejné studny, do kterých přes pískové podloží prosakuje voda z nějaké řeky. Ta se přefiltruje a podle výsledku analýzy opravdové minerání vody se v ní rozpustí chemikálie z továren. Pak se to nabublá oxidem uhličitým z tlakové láhve a podle množství nám vznikne „perlivá“ nebo „jemně perlivá“ voda. My to chlastáme jak blbci, abychom žili zdravě a krmíme velkovýrobce a jiné miláčky, jako jsou různí lobbysté a jimi řízení poslanci. A PET láhev poctivě hodíme do tříděného odpadu a myslíme si, jací jsme ekologové.
  V létě pak hurá na Nový Zéland nebo na Bali, abychom poznali svět a netrčeli jako naši blbí rodiče na zadku v České republice v tehdejším krutém režimu. No, to letadlo sice něco spálí, ale zato si pak koupím auto, které mi na každé křížovatce chcípne, abych nezasmraďoval vzduch.
  Hadry, co nosím, nedotrhám, ale vyhodím je včas, abych nevypadal jako socka. Materiály jsou výborné, jen trochu tvořené umělým vláknem, aby to bylo elastické a nemuselo se to pořád žehlit. Přece nebudu nosit nějakou blbou lněnou košili, co se musí žehlit (kde bych ji dnes taky koupil, že?).
  Nojo, tak jsem si poplaklal a jdu si dát nějakou prima tvarohovou pomazánku v plastové škatuli a rohlík z nějakých pilin (možná je bio).
  Ale to jsem se k popelnicím ani nedostal, asi je to tak lepší. Taky bych mohl napsat něco nesprávného a pak bych se třeba divil.
  Lidi, myslete, nenechte si stále jen vymývat mozky. Vždyť tady se už nic jiného neděje.

 40. Milan Odpovědět

  Tak to by mne zajímalo kam ty popelnice na vážení na našich sídlištích dají. Přeci nebudu platit za souseda …

  Dřív než zánik světa bude zánik civilizace v důsledku byrokracie a nejrůznějších hnutí – Grétismus, MeToo atd.

 41. Vaclav Odpovědět

  bydlim u hranic a jezdim do prace do nemecka sasko ulice uklizene a kde jsou plastove pytle s odpadkama u nas podel silnice z reicenheimu do chomutova nejsou pangejty abr skerpy ale smetiste nejhrubsiho zrna proc protoze nasi vychodni sousede maji svozy odpadu drahe a vyplati se jim kdyz u
  Nas nakupujou tak hned vyhodi odpad hned za hranicema aby jeli tzv prazdni dekuji Vaclav CHomutov

 42. Ekokom Odpovědět

  Když vezmu v potaz, že podle zákona o odpadech KAŽDÝ, kdo uvádí obal na trh je POVINEN platit za zajištění plnění povinnosti zpětného odběru a využití odpadů z obalů prostřednictvím systému sdruženého plnění EKO‑KOM (který z těch miliard co vybere rozdá obcím pár barevných kontejnerů) a to, že tyto poplatky jsou ZAPOČÍTÁNY do cen výrobků které si kupuji + marže a DPH, a že dále musím platit každý rok Poplatek za svoz a třídění odpadů, což je v podstatě ta stejná platba za ten samý obal – odpad, a to, že třídím odpad, doma mám 3 odpadkové koše, ale abych měl slevu musím vytřídit alespoň 35% (Evropský průměr je 23%), tak mi to zrovna jako moc spravedlivé nepřijde. Pokud mi ještě zvýší roční platbu za odpady, přestanu třídit a všechno budu házet do jedné popelnice, vždyť za za svoz a třídění platím při nákupu JAKÉHOKOLIV zabaleného výrobku!

 43. Vlastimil Odpovědět

  Zdravím,také řešíme v obci vývoz popelnic,vážit či paušál.Nebylo by lepší občan za vytříděný odpad plast,sklo,papír,železo by dostal zaplaceno?Ne v penězích,ale nějaký balík na obecní poplatky svoz odpadu,poplatek za psa,vodně,stočné,kabelová televize,když dokážou odvést plasty v pytlích od domů,tak jednou za měsíc i železo,papír,automat na papír a plast s čipem jde vyrobit bez problémů,to by si pak člověk plastové lahve musel hlídat a letáky by se poctivě sbíraly.Neplatit za váhu co vyhodíš,ale co vrátíš k recyklaci to se ti odečte z daní,poplatků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *