Kolik vyhodíš, tolik zaplatíš – nová pravidla pro nakládání s komunálním odpadem

Komunální odpad platíme paušálními platbami. Nezáleží na tom, kolik odpadu kdo vyprodukuje, platba je pro všechny obyvatele dané obce stejná. Stát chce ale motivovat lidi k tomu, aby více třídili odpad, a proto přichází z novými pravidly pro nakládání s komunálním odpadem. Mělo by se začít platit, že více zaplatí ti, kteří vyprodukují více odpadu.

Existují dvě varianty plateb

Ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby se platby za komunální odpad platily buď formou paušálu, tedy tak, jak je to v současnosti, ale s tím rozdílem, že maximální hranice tohoto paušálu se zvedne o sto korun, na 1 100 korun. Druhou variantou je to, že se množství odpadu bude vážit. Platby potom budou vypočítány podle toho, kolik kilogramů (litrů) bylo vyprodukováno nebo podle frekvence svozu.

Tlak EU na třídění odpadu

Česká republika tak činí první krok k tomu, aby splnila směrnici EU o komunálním odpadu. Podle této směrnice má být v roce 2025 zrecyklováno na 55 % procent komunálního odpadu, v roce 2030 už 60 % komunálního odpadu a v roce 2035 už 65 %. Podle ministerstva životního prostředí se Česká republika na splnění těchto cílů připravuje již od roku 2014 a první dva mezníky (tedy rok 2025 a 2030) jsou podle něj splnitelné.

Nižší ceny za svoz – větší motivace k třídění?

Čím méně odpadu tedy bude vyprodukováno, tím nižší by mohly být poplatky za nakládání s odpady. Platí to ale i obráceně, takže existují obavy, že lidé začnou vyhazovat odpadky na „černých“ skládkách, podél cest, do příkopů apod. Ministerstvo životního prostředí ale věří, že český občan je natolik uvědomělý, aby se k tomuto řešení nesnižoval. Jaromír Manhart (ředitel odboru odpadů na ministerstvu životního prostředí) se nechal slyšet: „Ministerstvo životního prostředí se domnívá, že lidé změní se zvyky a budou motivováni k třídění.“

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.