Kdo si musí platit zdravotní pojištění sám?

Daně 2018

Každý občan České republiky je povinen platit každý měsíc zdravotní pojištění. Pokud jste však zaměstnanec, nemusíte se o nic starat. Zaměstnavatel platí pojistné za vás. Za státní pojištěnce zase platí stát. Ostatní však musí platit tyto sumy sami. Jde právě o vás? A na co při platbách pozor?

Podnikatelé a živnostníci

Pokud jste takzvanou osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), hradíte pojistné dle toho, kdy jste začali podnikat, dále podle toho jde-li o hlavní činnost a také podle vašich příjmů. Pokud jste podnikali již v minulých letech musíte každý rok pojišťovně předložit přehled o příjmech a výdajích. Měsíční záloha pojistného potom závisí na vašich příjmech, respektive zisku. Pokud však zisku nedosahujete, neznamená to, že nemusíte platit. Pro vás se nebude vypočítávat zvláštní záloha, ale bude se vás týkat minimální měsíční záloha, činící v tomto roce 2024 Kč.

Podnikání jako vedlejší činnost

Pokud jste například studentem nebo seniorem, platí za vás pojistné stát. Máte-li však v tomto postavení nějakou vedlejší činnost, odvody se týkají i vás. Pokud mají tedy státní pojištěnci přivýdělek jako OSVČ, musí platit zdravotní pojištění také.  Pokud má vedlejší podnikatelskou činnost zaměstnanec, buď neplatí nic nebo doplácí dle svého zisku. Většinou se praxi děje to, že zaměstnanec jednou za rok doplatí jednorázově své pojištění.

Lidé bez zdanitelných příjmů

Zdravotní pojištění se však netýká jen těch, kteří nějak pracují. I osoby bez zdanitelných příjmů musí odvádět zálohy. Vždy tak musí činit do 8. dne měsíce následujícího za měsícem, za který pojistné platí. Tyto osoby – tedy osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP), musí v tomto roce platit 1647 Kč. V praxi jde například o starší studenti nad 25 let bez statusu studenta, ženy v domácnosti nebo lidé pracující „načerno“.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.