Kdo má nárok na porodné v roce 2019?

Porodné již není určeno pro každou rodičku, jak tomu bývalo v minulosti. Porodné představuje jakousi jednorázovou podporu od státu pro rodinu s nízkými příjmy. Tato částka má pokrýt náklady související s narozením prvního dítěte (nebo současně více dětí). Porodné mohou ale získat také osoby, které do své péče převzaly dítě mladší jednoho roku.

Změny v roce 2019

Pro rok 2019 proběhly změny v nároku na porodné. Podle schváleného návrhu se bude poskytovat příspěvek na druhé dítě v hodnotě 10 000 Kč, na první dítě zůstává dávka porodného stejná, tedy 13 000 Kč. V případě narození více dětí najednou, může mít rodička nárok na porodné ve výši 23 000 Kč. Nezáleží přitom na tom, jestli se jedná o dvojčata nebo vícerčata, částka je vždy 23 000 Kč.

Kdo má nárok na porodné?

Nárok na porodné mají pouze rodiny s nejnižšími příjmy. Ten se počítá za poslední čtvrtletí – tj., pokud se dítě narodí ve druhém čtvrtletí (tedy v měsících duben, květen, červen) počítá se příjem ze čtvrtletí předcházejícího tedy prvního (měsíce leden, únor, březen). Pokud byl příjem rodiny nižší než je 2,7násobek životního minima. Do tohoto příjmu se nepočítá rodičovský příspěvek ani přídavek na dítě. Pro získání porodného musí mít rodička trvalý pobyt a bydliště na území České republiky.

Nárok na porodné má také otec dítěte, v případě, že matce, která zemřela, nebylo porodné vyplaceno. O porodné lze žádat jeden rok zpětně. Na porodné má nárok také osoba, která do své péče převzala dítě mladší jednoho roku, a bude nyní nahrazovat péči rodičů.

Žádost o porodné

Porodné nezískají osoby s takto nízkými příjmy automaticky. Je potřeba si o ně požádat, a to konkrétně na krajské pobočce Úřadu práce. Tato žádost má vlastní formulář, který můžete vyplnit přímo na Úřadu práce, nebo si ho stáhnout z internetu a vyplnit si ho předem. Kromě tohoto formuláře budete potřebovat také rodný list dítěte, váš občanský průkaz (popřípadě i rozhodnutí příslušného orgánu o svěření dítěte do péče).

13 komentářů

 1. onase@centrum.cz'sysa Odpovědět

  A pak nemají mít ti nejchudší ( všichni víme kdo) dítě za dítětem. Jako když někdo normálně chodí do práce tak dostane nic a všichni Nemakančekové dostanou od státu z našich daní příspěvek že se zase úspěšně rozmnožili jako chráněná zvěř. A my si pokorně necháme líbit že sme z našeho chození do práce zase zaplatili někomu kdo do práce nepáchnul.

  1. pokornip@seznam.cz'romanino Odpovědět

   Než začnete něco psát tak si to musíte přečíst pořádně to víme koho myslíte na porodné má nárok na první a druhé dítě tak nepište hlouposti že někdo si z toho dělá biznis a jestli myslíte že na up lidi berou tisíce tak tam jděte taky a nebuďte trapná jestli se cítíte okradena tak to si stěžujte špatně musíte si stěžovat na svou vládu že vás berou na hůl a ne tady psát sracky vláda vás okrádá a ne lidi na up nevíte nikdy kdy tam na up můžete být vy ať ze stratu zaměstnání nebo zdraví ( sysa) a řekněte manželovi ať vás naloží ať máte dítě ať víte kolik to stojí

   1. soban27@seznam.cz'Lucks Odpovědět

    Vždyť je to pravda, na to porodné dosáhnou jen cikáni a i ty dvě děcka stačí, vždyť jich je

   2. zemanpeter@seznam.cz'stefan Odpovědět

    na up je spoustu těch kterým se nechce makat .aby hnedočeška ve 25 letech měla 4 smrady a 5 na cestě a brát furt porodné je pro ní byznis .a přitom na sebe partnera a děti bere od státu ze vším všudy 50-60000.
    a to proto protože jak jsne se hrnuli do EU ,TAK eu TO NAŘIZUJE ZÁKONY .VŠICHNI SE MUSÍ MÍT STEJNĚ DOBŘE JAKO TY CO PRACUJÍ .TAKŽE HNEDO ČECH DOSTANĚ STEJNÝ PLAT JAKO MANAŽÉR KTERÝ MÁ ZODPOVEDNOST ZA 10 PODŘÍZENÍCH ABY JEJICH A JEHO PRÁCE BYLA KVALITNÝ.

  2. galina.gabcova@seznam.cz'Galina Odpovědět

   Ano a hned narazíte na Romy !!! Byla jste někdy na ÚP?? Je to víc bilich hub než těch černých!!!

   1. zemanpeter@seznam.cz'stefan Odpovědět

    NO NEVÍM KOLIK BILICH HUB MÁ PANÍ NA MYSLI .
    TAKY JSEM BYL NA ÚP A VIDĚL JSEM TAM SPOUSTU HNEDOČECHŮ.TY BÍLÍ CO TAM JSOU JSOU UDŘENÝ LIDÉ A PROPUŠTĚNÍ Z FIREM PROTO ŘE V ČR SE HLEDÍ JAK ŽENSKÁ VYPADÁ A NE CO MÁ V HLAVĚ A TO SAMÉ PATRÝ I MUŽÍCH .TYTULI BC,DIS SIS A PODOBNÉ SE MOŽNÁ HODÍ JEN V ČR.HORNÍCI KTERÝ JSOU NA ÚP TAK JÍM STÁT BERE Z RENTY ZA POŠKOZENÉ ZDRAVÍ MINIMÁLNÍ MZDU Z RENTY A TÁ SE POHIBUJE V ČÁSTCE 12000 A VÍC .MNĚ STÁT BERE 15200 TAKZVANÍ FIKTÍVNI VÍDĚLEK A TEN SI MUSÍ HORNÍCI VYDĚLAT SPĚT.TY CO NEJDU A JSOU NA ÚP PROTOŽE TAM MUSÍ BÍT VEDENÝ VĚDÍ PROČ NEJDOU PRACOVAT SEBEMENŠÍ ÚRAZ V JINÉM ZAMĚSTNÁNÍ BY JIM SPŮSOBIL TO ŽE O RENTU PŘÍJDOU A STÁT JIM JU VEME

 2. 01olous@seznam.cz'Mamka Odpovědět

  Věta: „Porodné již není určeno pro každou rodičku, jak tomu bývalo v minulosti.“ je poněkud zavádějící . když jsem v roce 201x porodila dvojčata, tak jsem nedostala ani korunu. A následný mateřský příspěvek – stejný jako na jedno dítě, no nevím, stačilo to tak tak na plínky. Ale jinak – buďme rády, že v ČR máme možnost být na mateřské několik let, že máme státní školky, že pro spoustu maminek není nutností jít krátce po porodu hned do práce. Na západ od nás a ještě přes oceán je tohle totiž utopie. Takže frfleme na něco, co nám nevyhovuje, ale současně si neuvědomujeme výhody toho, co vlastně máme 😮 A teď – hurá do mě 🙂

 3. zdenkahromadova@seznam.cz'Zdeňka Hromadová Odpovědět

  Já bych dala porodné maximálně na dvě děti. Lidí je na světě dost, že nás planeta ani neuživí. Navíc bych dala porodné jenom tam, kde pracuje alespoň jeden z rodičů a bylo by po sr…!

 4. kasparova.martina@centrum.cz'Martina Odpovědět

  Jako ja myslim, ze by se tato financni injekce do zacatku hodila trochu sirsimu spektru rodin. Zvlast v teto dobe, kdy se vsechno zdrazuje, bydleni stoji silene penize a spousta lidi zije z ruky do huby. Ten 2,7 nasobek minima totiz vystaci akorat tak na zivot bez ditete. Takze co, nemame se rozmnozovat, kdyz jsme nekde mezi „chudy“ a „bohaty“ a nebo mam tomu diteti ustlat na louce, abych mela na jidlo a pliny? Nedava to logiku, vsechno je proti mlade rodine. Ale aspon, ze muzeme byt na rodicaku dyl jak ve svete, to je fakt.

 5. zemanpeter@seznam.cz'stefan Odpovědět

  DCERA SE NARODILA V ROCE 2006 .
  PARTNERKA PORODNÉ DOSTALA , MĚLA I MATĚRSKOŮ A TO JEŠTĚ CHODILA DO PRÁCE .
  CO SE TÝČE RODNÉ PŘÍDAVKY TAK NA TÝ JSME NEMĚLI NÁROK .MÍSTO VÍTANÍ OBČÁNKU U NÁS V KARVINÉ NÁM STAROSTA POSLAL SLOŽENKU NA ZAPLACENÍ 500 KČ ODPAD.
  KDY JSME CHTELI POKŘTÍT DCERU U NÁS V KARVINÉ TAK NÁM FARÁŘ ŘEKL ŽE NÁM JÍ NEPOKRSTÍ PROTO ŽE JSME NENÍ MANŽELÉ ALE PARTNERY A ŽE JE TO PROTI BOHŮ..TAKŽE TY CO CHODÍ DO PRÁCE OD STÁTU NEDOSTANOU NIC A TY CO SE MNOŽÍ JAK KŘEČCI TAK TY SE MAJÍ FAJN.MOŽNÁ V 1989 JSME NEMĚLI SKANDOVATKOMUNISTI SE NÁM PRACUJÍCIM MSTÍ POŘÁD A TO JIŽ OD 89.

 6. vidlak10@seznam.cz'Petr Odpovědět

  Přesně tak,ti co nemakají a jejich jedinou prácí je souložení tak ještě za to dostanou zaplaceno!Ti co dělají vychovávají další budoucí platiče a živiče jsou za to potrestání,je to sebranka ta naše vláda,poslanci a ostatní a dalších 1000 let se tady nic nezmění být mladší tak beru roha z tohoto státu

 7. misa.vod@seznam.cz'Misa Odpovědět

  Takže jinak, co mám udělat jako nastávající matka, abych dostala porodné? Já i manžel pracující, jedno dítě navštěvující školku. Máme dát oba výpověď, aby jsme na porodné dosáhli jako cikáni, a po schválení se nechat opět zaměstnat?! Co je za dementní systém, kdy i matka samoživitelka není schopna dosáhnout na porodné, protože manžel, který jediný rodinu živí, vydělá o pár stovek víc, než je přípustné?!

 8. Stumpf-michal@seznam.cz'Nas...anej bilej Odpovědět

  Presne, cikani proste nemakaj a maji narok na vse, bilej musi hakovat, ale asi musi brat kolem.5000 aby dostal.pridavek, teda slespon tak jsem to pochopil z vypoctu porodneho, takze kdo pak je tady utlacovanej. Nebo se tezce opalit, zmenit dialekt a mame vyhrano.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *