Vyplatí se vám podat daňové přiznání?

Existují osoby, které daňové přiznání ze zákona podávat nemusí. Někdy se to ale vyplatí, protože stát vám může část ze zaplacených daní vrátit zpět. Obecně bychom mohli říci, že daňové přiznání se vyplatí podat všem, kteří z nějakých důvodů nepracovali všech 12 měsíců v roce, měli zdaněné příjmy a nepožádali o roční zúčtování. Konkrétní případy popíšeme v odstavci níže.

Kdo by měl podat daňové přiznání?

  • Vyplatit se může například zaměstnancům, kteří v průběhu roku strávili nějaký čas na úřadu práce, nebo kteří byli několik měsíců v roce nemocní.
  • Daňové přiznání by si měli podat také studenti, kteří si přivydělávali na různých brigádách (které se vzájemně nepřekrývaly a studenti vždy podepsali Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků – tzv. „růžový papír“) a nepožádali o roční zúčtování daně.
  • Taktéž maminky odcházející na mateřskou nebo se z ní vracející by měly podat daňové přiznání, protože se jim to vyplatí.
  • Pokud máte nárok na uplatnění nezdanitelných částí základu daně.

Kdo nemusí podat daňové přiznání?

Pro potřeby daňového přiznání je ještě vhodné upřesnit si, kdo všechno nemusí podávat daňové přiznání. Jsou to osoby, jejichž roční příjmy byly menší než 15 000 Kč. Dále pokud zaměstnanec podepsal prohlášení k dani u jednoho zaměstnavatele nebo postupně u více zaměstnavatelů.

Osoby, které mají další příjmy a nedosáhly z nich příjem vyšší, než je 6 000 Kč, nemusí podávat daňové přiznání. Totéž se týká příjmů plynoucí ze zahraniční závislé činnosti (je-li tato činnost jediným příjmem osoby), pokud byly dle mezinárodní smlouvy vyňaty ze zdanění.

Daňové přiznání nemusí podávat osoby, které měly pouze příjmy osvobozené (tj. nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti, sociální dávky aj.).

Příjmy, které jsou zdaněny srážkovou daní nepodléhají nutnosti podat daňové přiznání.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.