Dědictví

Kdo dle zákona dědí po zesnulém

Pokud osoba, která zemřela, za svého života nesepsala pořízení pro případ smrti (typicky závěť, dědickou smlouvu či dovětek) nebo odkaz či třeba darovací smlouvu pro případ smrti, celá jeho pozůstalost je vypořádána a rozdělena mezi takzvané zákonné dědice dle jejich zákonných podílů. Ze zákona tak dědí dědicové, které zákon rozřazuje do takzvaných dědických tříd. Jak dědické třídy vypadají? Kdo dle zákona dědí?

První třída

Do první třídy dědiců patří zůstavitelovy děti a manžel. Nedědí-li jedno z dětí, dědí jeho potomci (či potomci potomků atd.) Všem náleží stejný díl. Je-li jen manžela, nemůže v první třídě dědit, a dědí se dle druhé třídy.

Druhá třída

Ve druhé třídě se nachází manžel zůstavitele a jeho rodiče. K druhé třídě se tedy přistoupí, není-li dětí zůstavitele. V této třídě se dědí rovným díle, ale manželovi musí připadnout vždy alespoň polovina pozůstalosti. Dědí i ten, kdo se zemřelým žil alespoň 1 rok před smrtí a staral se o domácnost či byl na zůstavitelovi závislý. Registrovaný partner dědí v první či druhé třídě jako manžel.

Třetí třída

Zde dědí sourozenci či blízcí spolubydlící (zmíněni v druhé třídě), pokud nemohou pozůstalost dostat děti, manžel ani rodiče zemřelého. Nepřevezme-li svůj díl jeden ze sourozenců, mají nárok na jeho díl jeho potomci.

Čtvrtá třída a pátá třída

Nemůže-li dědit nikdo výše, pak mají nárok na díl pozůstalosti prarodiče zůstavitele. Jde tedy o babičky a dědy zemřelého. Pokud není prarodičů, mohou dědit jejich rodiče. Praprarodiče ze strany otce a ze strany matku získávají po polovině (pak tedy 25 % a 25 % pro praprarodiče od matky a 25 % a 25 % pro praprarodiče ze strany otce – nežijí-li oba ale jen jeden pak v rámci jedné strany podíly splynou).

Šestá třída

Zde patří děti dětí sourozenců a děti prarodičů zůstavitele. Každý stejným dílem. Pokud nelze dědictví rozdělil dle výše uvedených tříd (v jejich pořadí), pak se pozůstalost stane odúmrtí a připadá státu.

Náhledové foto – Pixabay

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

12 komentářů

 1. vera Odpovědět

  Nezmiňujete se o tom, že i když existuje závěť, kde zůstavitel rozdělil svůj majetek, pokud opomněl některého ze zákonných dědiců, je tento nepominutelným dědicem a náleží mu z dědictví polovina toho, co by dědil, kdyby závěť nebyla. Např. když muž neuvede v závěti své děti z prvního manželství.

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Pravdou je, že v takovém případě (je-li dědic nepominutelným a zároveň není platně vyděděn či u něj neexistují skutečnosti o dědické nezpůsobilosti) dědici náleží čtvrtina (respektive u nezletilých tři čtvrtiny zákonného dílu). Takovými dědici jsou však jen děti zůstavitele (zemřelého) a nikdo jiný. Ne tedy každý zákonný dědic.

 2. Solveig Odpovědět

  Dobrý den.
  Laskavě prosím, je-li to možné dejte mi odpověď na takovou otázku.
  Moje sestra měla pět děti.
  Tři z prvního manželství a dvě z druhého.
  Tři děti obdrželi před 23 lety 500 tis. Kč od sestry jako dar.
  V červnu sestra zemřela. Bude se vyřizovat dědictví.
  Děti z prvního manželství se s maminkou vůbec nestýkaly.
  Na pohřeb starší syn přijel „aby splnil povinnost“ – jak se vyjádřil.
  Do smuteční sině ani nevešel. Nenávidí svoji sourozence z druhého manželství.
  K matce se nehlásil od svých 12 let. Prostě ji nenáviděl.
  Volal mě a zajímal se zda nemá máma dluhy. V tom případě se on i jeho sestry vzdávají dědictví.
  Ale v případě, že po mamince budou peníze – chce dědit.
  Já se nikdy o finance sestry nezajímala – tak ani nevím výšku jejího konta.
  Sestra poslední dva roky ležela ve špitálu, já se starala o studujícího syna i dceru.
  Prosím, máji nárok na dědictví děti, které ani jednou nenavštívili maminku, ani ji neposlali dopis, za vice než dvacet let?
  Děkuji za odpověď.
  S přáním krasného dne.
  Solveig

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Pokud byli dle výše uvedených tříd výše jako vy a zároveň šlo o první třídu, která mohla dědit, pak to bylo správně.

 3. Lenka Podzimkova Odpovědět

  Zdravim.A co když byvaly manzel dve deti pry vydedil?Dnes je jim 44 a 46 let,nevidel a nestykal se s nimi-ještě jsme zili ve velke vzdalenosti,takze jsem o nem nic nevedela ani ja a ani deti.Jen jsem se doslechla,ze kde jsme zili od roku 1976,ja se odstěhovala s dětmi ,on mel svou novou rodinu-z te se narodil syn,pry se odtehoval neznamo kam.Jak se to deti jednou dozvi?Dcera rekla,at zjistim,kde bydli,ale stopa nikde zadna.Ze by mu třeba dojela občas uvarit a uklidit,kdyz je sam.Ale to také nevim,jen ze prodal dům,kde bydlel a ani na urade nic nevedeli nebo rist nechteli,ale tem mu je 73,takze by nejakou pomoc třeba potreboval a dcera by to rada udelala.

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Vydědit dítě lze jen dle striktních a přísných důvodů. Nejsou-li důvody dány, pak je vydědění neplatné.

 4. vonWOLF Odpovědět

  Skromny dotaz: jak to je kdyz dle matriky je syn ale dle genetiky neni a soud ignoruje uznat fakta vysledek pak je ze matrika odmita bez uznani soudem cokoliv menit.Ono pravni stat je krasny na papire ale realita je jina.Zustaviteli je to jedno a co dedicove? Vse konci u soudu a stat natahuje a vytahuje penize jak jen muze legalne v tom je ironie dokonana.

 5. Pepan Odpovědět

  Než napíšu článek tohoto typu, tak se alespoň naučím číst a něco si přečtu.
  Manžel-ka vždy dědí v první skupině.
  A dál jsem to nečetl, je to snůška blábolů …

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den. Samotný manžel nemůže sám dědit v první dědické třídě (v první třídě dědí jen pokud je i dětí, kteří dědí s ním). Ještě na nějaké „bláboly“ jste v textu narazil?

 6. Marek Kašný Odpovědět

  Takže jako vnuk mám po babičce nárok na podíl po mé mamince která zemřela? Babička má ještě dceru. Jinak nikoho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *