Podzimní boj o zaměstnance? Červencová nezaměstnanost napovídá

01_prace

Jako každý měsíc, i v srpnu zveřejnil Úřad práce statistiky nezaměstnanosti za uplynulý měsíc. Po několikaměsíčním poklesu se nezaměstnanost zastavila, stále je ale v evropském srovnání na velmi nízké úrovni. Čím je současný stav specifický a jaké jsou výhledy do nejbližší budoucnosti? Podle společnosti Randstad, která je globálním leaderem v oblasti HR, se ani na podzim nemusíme obávat růstu nezaměstnanosti, právě naopak. Problémy budou mít spíše zaměstnavatelé.

Okurková sezóna?

Léto je z hlediska zaměstnanosti vždy spíše specifickým obdobím, uchazeči o práci si nové zaměstnání hledají spíš tak, aby do něj nastoupili se začátkem podzimu. Společnosti při celofiremních dovolených aktivitou také příliš nehýří. Počet nově registrovaných nezaměstnaných tak úplně nekoresponduje s vývojem v jiných obdobích a nezapadá do něj. I tak z něj lze ale leccos odvodit.

Na konci července bylo v Česku nezaměstnaných 272 178, tj. o 1124 méně, než 30. června. Percentuálně zůstala nezaměstnanost stejná, tj. 3,7 %. Po čtyřech měsících se tak ustálila. Oproti stejnému období loňského roku klesla nezaměstnanost o 0,1 %, v porovnání s posledním “předkovidovým” červencem v roce 2019 stoupla z 2,7 %, tj. přesně o procento.

02_prace

Foto: Pixabay

Jaký bude podzim?

Podle oborníků na pracovní trh ze společnosti Randstad bude podzim ve znamení boje firem o zaměstnance. Bude se týkat jak profesí manuálních a dalších nekvalifikovaných, tak těch kvalifikovaných. Firmy tak budou nuceny být na pracovním trhu maximálně aktivní a potenciální zaměstnance lákat prostřednictvím mzdových i dalších benefitů, stejně jako vstřícnou a dobrou komunikací s uchazečem.

Hledání vysoce kvalifikovaných pracovníků bude obzvlášť obtížné, neboť na trhu práce jich je volných naprosté minimum. Společnosti si tak tyto lidi musí navzájem přetahovat a ani podzimní a zimní období na tom pravděpodobně nic nezmění.

Zdroj infromací: Tisková zpráva společnosti Randstad a https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nezamestnanost-v-cesku-v-cervenci-zustala-na-3-7-procenta/2074807

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.