Konec jednorázových plastů v ČR? Možná s pokutou od EU

Tyčinky do uší

Jednorázové plasty jsou bohužel každodenní součástí našeho života. Zahrnují obaly od donáškových jídel, kelímky od kávy, brčka, tyčky k balonkům, plastové příbory a talíře, tyčinky do uší a spoustu dalších výrobků včetně těch, které jsou vyrobeny z expandovaného polystyrenu. V podstatě kdykoli si koupíte jídlo nebo pití „s sebou“ odnesete si zároveň i tento plast. Který je použit jednorázově. A to se snaží vyřešit EU, která nařídila všem členským státům začlenit odstranění plastů do svých zákonů. Státy, které to nestihnou, mohou dostat pokutu. A bohužel je mezi nimi také Česká republika.

Jak jsou na tom české podniky?

Plasty byly na balení jídel a přenášení různých věcí dlouhou dobu používány, a tak není divu, že jejich omezení nebo úplné zrušení, dělá řadě podniků problémy. Existují ale už i takové podniky, které to zvládly a namísto plastových obalů používají ty z recyklovaného papíru nebo kompostovatelných materiálů. Využívají i nahrazení jednorázového plastového načiní (jako jsou talíře a sklenice) těmi porcelánovými nebo skleněnými, které se dají po umytí znovu použít. Takových je bohužel minimum, jsou ale názorným příkladem toho, že to jde.

Plastová brčka

Foto: Pixabay

Kdy dojde ke změně?

Většina podniků si bohužel za poslední rok prošla opravdu náročným obdobím. V některých případech bylo nutno mnohé změnit, aby zůstala na trhu. A pokud by jim nyní měly vznikat další náklady v podobě odstraňování jednorázových plastů a nahrazování za ekologičtější varianty, je to dalším problémem navíc. Budou muset plastové obaly, které nespotřebovali, vyhodit? Odpověď naštěstí zní, že ne. Mohou doprodat obaly, které ještě mají na skladu, čímž jim nevzniknout ztráty v podobě zbytečně nakoupeného materiálu. Podle odhadů tak potrvá ještě asi půl roku, než plasty z trhu skutečně zmizí.

Podnikatelé dosud nejsou připraveni

I tak to ale znamená, že jednotlivé podniky budou muset vymyslet nová řešení, jak nabízet své dosavadní výrobky zákazníkům, tentokráte v ekologické verzi. V podstatě nebudou mít ani na výběr: jednorázové plastové výrobky se do EU přestanou dovážet a nebudou se zde ani vyrábět. Současný návrh, který musí ještě projít poslanci, stanovuje lhůtu pro doprodej jednorázových plastových výrobků do 1.7.2022.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/konec-jednorazovych-plastu/r~497a51aae09f11eb8fa20cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=financebox&utm_term=position-2&utm_campaign=Finance

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.