Jan Skovajsa: Šedá zóna investic může být riziková. Jak nenaletět podvodníkům

Jan Skovajsa

Rádi byste investovali své finanční prostředky a netušíte kam? Možná zabrouzdáte i do šedé zóny. Možná budete investovat i do emisních dluhopisů. Ať už bude vaše cesta jakákoli, nejspíše se neobejdete bez relevantních informací a bez člověka, který investování opravdu rozumí. Já jsem si s takovým odborníkem povídal. Mým hostem byl šéf strategické marketingové firmy myTimi, která zastřešuje klienty nejen v Česku, ale i v Polsku, Holandsku, Anglii a Americe, Jan Skovajsa. Ten mimo jiné také založil startup Bondbot věnující se dluhopisům.

Pojem šedá zóna investic je pro mě neznámý. Vysvětlíte mi jej?

Neexistuje podle mne úplně jednoznačná forma definice, nicméně pro sebe si to definuji jako oblast investování, která z lidí tahá peníze za cílem jim je “ukrást”, nebo znehodnotit a obohatit sebe na jejich úkor. Tyto investice zatím nejsou zakázané, ale měly by. Typicky vždycky, když se zakáže jedna forma, tak se hned objeví jiná forma.

Budu teď mluvit jako laik, který má peníze a chce je investovat. Co byste takovému člověku poradil?

To je zajímavá otázka, rozdělil bych to na 2 skupiny:

  • Laik, který se nechce vzdělávat. Tomu bych doporučil zaplatit si konzultace, nebo platit služby poradce, který rozumí vašim potřebám a nebere si odměnu z objemu peněz vložených a ani vstupní poplatky, ale pouze “success fee”. V případě opaku se naopak skoro určitě stane, že vaše motivace se rozchází, tedy jeden chce “feečka” a druhý výnos.
  • Chci se vzdělávat. Zde bych aplikoval postup z bodu 1 a vedle toho bych si četl relevantní publikace ze světa investic a aktiva, které mne zajímají nejvíc a jsem s nimi komfortní. Mé získané informace bych používal k ověření, zda mi odborník z bodu 1 nelže a má skutečnou znalost. Bohužel realita toho, že by se laik naučil investovat, tak dobře, že dlouhodobě bude dosahovat významných zhodnocení nad 10 % je iluze a je to vysoce nepravděpodobné.

Pak se také na otázku dá odpovědět, takto – nechci investování vůbec řešit, tak bych si kupoval 20% zajištěných dluhopisů nemovitostí s výnosy kolem 6-12% (riziko tam, ale je v podobě poklesu trhu nemovitosti, který sice nemá korelaci s akciemi 1, ale pozitivní určitě je), cca 20% nemovitostí přímým vlastnictvím, případně podílem na nemovitosti a zbylých 60% bych kupoval tzv. ETF fond, který má nízké poplatky za správu a typicky kopíruje trh a opravdu na to nepotřebuje poradce a ani žádného glorifikovaného správce bohatství. Stačí vám zprostředkovatel, kde si to prostě kupuje každý měsíc/kvartál do nekonečna, čím si do určité míry snížíte riziko poklesu, ale i extrémního výnosu.

V čem spočívá konkrétně váš byznys? Vlastníte MyTimi a nový projekt Bondbot…

Náš byznys se dá dobře shrnout takto: „Náš byznys je růst toho vašeho, díky produktovému managementu, poctivé přípravě akviziční strategie, abyste na získání zákazníků zbytečně nepálili peníze a samotné exekuci strategie – tedy SEO, PPC, weby a nebo překlopení hot leadů do byznysu.” Poslední část je podmínkou pro spolupráci, vždy se soustředíme na překlopení vložených investic do násobku obratu vůči investici, ne do nějakých iluzorních čísel jako počty leadů, zobrazení, AVE apod.

Bondbot je dceřinka myTimi, protože s naším podnikáním přímo nesouvisí, ale jsem schopen ho obsloužit pomocí interních sil z myTimi i právě díky službám, které poskytujeme jako agentura. V zásadě to beru tak, že když se kolem objeví zajímavý projekt, tak proč ne. A Bondbot je pro mne zcela očividná příležitost na trhu.

Jak byste investice do dluhopisů vysvětlil začátečníkovi, jaký je princip?

Je to snadné. Je to jako když půjčíte peníze kamarádovi např. 100, kamarád si to půjčí na 2-3 roky a každý rok vám zaplatí tzv. coupon (úrok), obvykle mezi 5-15 %. Tedy první rok jsem zaplatil 100 a na konci roku dostanu 15, další rok 15 a poslední rok mi vrátí celou půjčku + úrok, tedy 115. Takto jsem vysvětlil tu nejsnazší formu dluhopisů, kde jich je významně vyšší množství a je velké množství variací, kde existuje i tzv. sekundární trh dluhopisů, jsou inflační dluhopisy, dluhopisy s opcemi atp. Ale složitější dluhopisy, než jsou ty nejjednodušší bych nechal na profesionálech. Je to řádově komplikovanější než akcie, které už tak jsou dost komplikované.

U privátních dluhopisů si pamatujte, že musí být dluhopis zajištěný hmotným aktivem. Musí být jednoduchý na pochopení (pokud není, tak je to pravděpodobně podvod) a musí se opírat o produkt, který si dokážete představit, že by si někdo koupil.

Co byste poradil lidem rozjíždějícím startupy?

Dluhopisy nevyberou, protože je nemají jak zajistit. Pokud nemají vlastní finance, tak bych šel za investory a chtěl bych menší obnosy postupně. Největší chybou bývá snaha získat hned 5-10 milionů, ale tím se i rozloučit s velkým množstvím % z firmy, např. i 50 %. Vaše % mají určitě vyšší hodnotu než peníze z dluhu, tak jimi šetřete a rozdávejte je pomálu. Mluvím o tom z vlastní zkušenosti…

Zpět k vašemu podnikání. Litujete nějakých kroků, respektive kde jste se nejvíce spálil?

Ani nelituji, všechno byla nějaká zkušenosti. Nicméně chybami jsem určitě propálil desítky milionů na špatných spolupracích, hloupých a neprověřených analýzou produktech, špatnou jednotkovou ekonomikou, špatným výběrem lidí atp. Ale tím si tak nějak projde každý podnikatel a kdo říká, že ne, tak ty problémy jen neviděl a brzy ho doženou.

Vaše nejbližší a dlouhodobé cíle?

Za mne je to určitě plnit:

  • Plnit náš roční cíl obratu 50 mil v hrubé marži (prostě dodané služby), mám totiž povinnost i vůči investorům (tzv. fiduciary duty).
  • Vylepšit fungování projektu Bondbot, kde jde hlavně o zefektivnění a zrychlení výběru peněz pro naše partnery. Už teď patříme k nejlevnějším, ale já bych si přál, aby to byla nepřekonatelná konkurenční výhoda.

Vedete firmy, respektive více společností. Co lidé, dá se dnes najít člověk, který bude spolehlivý a takřka nepostradatelný. Já osobně si myslím, že ano…

Mně přijde, že podnikání na lidech stojí. Kdybych měl říct, proč relativně úspěšně podnikám, tak je to díky tomu, že aspoň v 50 % jsem schopen poznat šikovné lidi a za jejich pomoci projekty vybudovat. Pevně věřím, že “když poctivě najímáte lidi větší, než jste vy, tak budete mít brzy firmu obrů” a já těch obrů mám mezi kolegy už hodně.

Podnikatelské prostředí u nás. Mně osobně se zdá, že příliš přívětivé není…

Mně naopak přijde, že je to poměrně snadné. Firmu založíte rychle, zákazníci jsou otevření se bavit, legislativa je připravená a daně jsou v porovnání s okolními zeměmi extrémně nízké. Jasně, všichni mají řečičky na daně, ale je to zejména protože nevidí, že jinde jsou výrazně vyšší. Já daně obecně beru jako “fee” za fungující stát, kde funguje justice (mnohokrát ověřeno), policie (opět osobně prověřeno) a finanční úřady a i ta míra korupce je na rozumné úrovni v porovnání s většinou zbytku světa. Kdybych si měl vybrat, zda budu platit daně cca 20 % a budu v klidu, nebo platit 5 % a budu mít šanci puče, nebo toho, že mi někdo firmu ukradne, tak si vždycky vyberu těch 20%.

Co třeba takové kryptoměny, blockchain? Jak vidíte tyto investice?

Mám na ně neutrální názor. Je to oblast, které příliš nerozumím, je pro mne těžko uchopitelná a nemám jak hmatatelně vyhodnotit skutečnou hodnotu té či oné crypto. Blockchain mi technologicky přijde zajímavý, ale v porovnání s ostatními investici toho vím opravdu jen velmi málo.

Má smysl dnes investovat do drahých kovů nebo realit?

Drahé kovy – určitě ne. Tady jsem poměrně jasně vyhraněný. Zlato např. historicky neporazilo ani inflaci. Navíc komodity jsou prostě jiný trh než investování a derivativní nástroje určené k jejich obchodu jsou pro většinu lidí zcela neuchopitelné a příliš komplikované. Navíc jejich primární účel je něco jiného než investování.

Reality – určitě ano. Reality nemají plnou korelaci s trhem. Tzn, když je pokles na realitách nemusí to znamenat pokles na akciích. Do určité míry tedy poskytují efektivní diverzifikaci vůči dalším “asset classes” a do velké míry poskytují ochranu proti inflaci. Nejefektivnější je vzít si na nemovitost hypotéku, protože to jsou prostě levné peníze, kde zhodnocení často významně překoná i akcie. Kdyby to šlo, tak bych si vzal nekonečné množství hypoték, k lepší příležitosti se běžný člověk prostě nedostane.

Děkuji za rozhovor

Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností, bondbot.czbondbot.cz, myTimimyTimi

Jan Skovajsa: Náhledové foto se svolením Jana Skovajsy

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.