Krize v péči o děti v USA: Miliardové ztráty a boj za dostupnou péči

elektronizace zdravotnictví

Pandemie koronaviru prohloubila problémy v systému péče o děti v USA. Nedostatek pracovníků, vysoké náklady a nízká mzda pro poskytovatele péče představují značnou překážku pro pracující rodiny i pro celou ekonomiku. ReadyNation, zájmová skupina sdružující firmy a podniky, varuje, že tato krize stojí Ameriku každoročně 122 miliard dolarů v ušlých příjmech, produktivitě a výnosech.

Ožehavá otázka péče o děti

Nedávná pandemie koronaviru vynesla na povrch zranitelnost systému péče o děti v USA. Se zavřenými školkami a přechodem na distanční výuku se rodiče potýkali s nelehkým úkolem skloubit zaměstnání s péčí o potomky. Tato situace znovu upozornila na nedostatečnou kapacitu a dostupnost zařízení pro děti a kojence.

Náklady pro rodiny strmě rostou

Podle zprávy Bank of America se náklady rodin na péči o děti ve čtvrtém čtvrtletí 2023 meziročně zvýšily až o 30 %. Nancy Fishmanová z ReadyNation zdůrazňuje, že tato krize nepostihuje pouze rodiny s malými dětmi. „Dopad to má na všechny daňové poplatníky. Ztráta daňových příjmů činí 1 470 dolarů ročně na jednoho pracujícího rodiče,“ uvedla.

Zásadní význam pracovníků v péči o děti

ReadyNation apeluje na důležitost „pracovní síly za pracovní silou“ – poskytovatelů rané péče o děti. Fishmanová zdůrazňuje potřebu zajistit těmto pracovníkům přístup k benefitům a možnostem dalšího vzdělávání, což by zvýšilo atraktivitu této profese.

Situace v Kalifornii

V Kalifornii, dle odhadů ReadyNation, činí ekonomická ztráta zahrnující ušlé výdělky, produktivitu a příjmy 17 miliard dolarů ročně. „Pokud nemůžete chodit do práce, protože nemáte odpovídající péči o děti, pak nemůžete naplnit volné pracovní místo,“ zdůraznila státní senátorka Nancy Skinnerová.

Corley-Marzettová, provozovatelka centra domácí péče, popisuje obtíže s najímáním personálu kvůli nízkým mzdám. „Doslova si nemohu dovolit najmout někoho, kdo by teď přišel a pracoval se mnou v dopoledních hodinách. Nemám teď dost dětí. Ale fyzicky už nemůžu přijmout další děti.“

Odbory Child Care Providers United získaly v roce 2021 přístup k prvním důchodovým výhodám pro tuto profesi v zemi. Nyní usilují o úhradu plných nákladů na poskytování péče, což by vytvořilo důstojnější podmínky pro práci poskytovatelů.

Přestože Kalifornie zvýšila výdaje na předškolní péči a vzdělávání o 2 miliardy dolarů za poslední dva roky, Skinnerová připouští, že je nutné udělat ještě mnoho práce.

Zdroje info: Reddit, https://www.cnbc.com/2024/06/08/child-care-crisis-costs-us-businesses.html

Náhledové foto: Pixabay