Jaké ceny na vás v Chorvatsku čekají?

Cestování

 I letos vyrážíte s rodinou na dovolenou do Chorvatska? Tak to pro vás máme určitě důležité informace. Zmapovali jsme totiž ceny tamních obchodů a restaurací. Můžete se tak připravit na dovolenou se vším všudy a nic vás na vaší cestě již nezaskočí.

Ceny běžných produktů

Asi je dobré připomenout, že v Chorvatsku se platí kunami, ty se pak dále dělí na lipy. Jedna kuna se dá koupit cca od 3,5 koruny. Nejběžnějším kurzem je něco okolo 3,7 korun. V Chorvatsku ale bez větších problémů zaplatíte i eury, není ale asi dobré na to spoléhat a platit jen takto. Navíc při placení eury nemusí být vždy kurz pro kupujícího výhodný. Běžné zboží vás nebude v průměru stát více než tady doma. Pobyt v chorvatské destinaci se vám tak nikterak nepředraží. Obecně platí logický postulát, že v letoviscích jsou komodity dražší než ve větších městech a tamních supermarketech. To, co vás možná překvapí jsou výrazně vyšší ceny jídle v restauracích. Například obyčejné boloňské špagety vychází na cca 222 korun za porci, masová směs na obnos v přepočtu okolo 320 korun a pečená ryba je dokonce ceněna na necelých 500 korun.

Zvolit kartu či hotovost?

Pokud přemýšlíte nad tím, jestli si vyměnit nějaký větší obnos kun již tady v České republice a jet s nimi připravený do Chorvatska, nebo raději cestovat s menším obnosem, zato se ale spolehnout na svou platební kartu, uklidníme vás. Je to vcelku jedno. Síť terminálů u obchodníků je poměrně hustá, takže ve většině obchodů bezproblémově zaplatíte. Pokud náhodou narazíte na obchod bez terminálu, využijete bankomatů, kterých je v destinacích také hojně. Supermarkety pak všechny berou kartu. Navíc platby kartou jsou bezpečnější. Na druhou stranu zase se oberete o možnost najít výhodný kurz ke směně peněz, který vám může také něco ušetřit.

Večerní trhy – možnost, jak ušetřit

Pokud se na dovolené spoléháte na vlastní kuchařské dovednosti, máme pro vás rady i k nákupům surovin. Bez problémů nakoupíte v místních supermarketech, kde se ceny neliší od těch našich. Pár příkladů – Lidl, Tommy, Konzum nebo Kaufland. Zelenina, ovoce nebo ryby se také dají koupit na místních trzích, kde můžete vyzkoušet své smlouvavé dovednosti. Navíc je to zážitek. Večer bývá na trzích zpravidla levněji. Obchodníci totiž vyprodávají zbylé zboží.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.