Platba na špatný účet? Co lze dělat?

Online půjčka

 Stalo se vám někdy to, že jste posílali peníze přes účet, sekli jste se například v jednom čísle nebo v kódu banky, a tak jste odeslali peníze na cizí účet? Pokud to byly jen nějaké „drobné“ možná jste to ani neřešili a poslali jste peníze ještě jednou. Co však dělat, jde-li o velké sumy? Vrátí se peníze zpět? Zkusíme odpovědět.

Vcelku častý jev

Dejme tomu, že si od někoho kupujete nějaké zboží nebo věc a domluvíte se na zaplacení částky na účet. Sednete k počítači a platbu si sami provedete. Je zde mnoho věcí v čem se můžete splést. Nejčastěji jde o chyby, kdy spletete jedno číslo – nejčastěji jej zaměníte za druhé, které se na klávesnici nachází blízko toho skutečného.  Někdy se také může stát, že prodávající poskytne chybné údaje. Jak se v takovém případě postupuje? Kdo komu má vrátit peníze a musí vlastně?

Kdy vrací peníze banka

V jednom typu situací vám banka vrátí špatně poslané peníze, a to tehdy pokud váš omyl způsobí převod peněz na neexistující účet. Tyto platby jsou automaticky vráceny klientovi. Dokonce se denně stává až několik stovek takových případů. Pokud jste se zrovna trefili do existujícího účtu, toto vám moc nepomůže. V takovém případě totiž banka vyloženě nemůže peníze vrátit. Plátce však má dvě možnosti. Buď svému bankovnímu poradci podá žádost o vrácení platby, ten by měl zajistit, aby žádost doputovala k majiteli účtu, na který přišly peníze. Druhou možností je podat tuto žádost bez prostředníka, tedy přímo. V těchto případech může banka sdělit údaje o klientovi – adresu, jméno.

Příjemce je povinen peníze vrátit.

Na straně banky je tedy opravdu jen maximálně břemeno takové, že má poskytnout údaje nebo zkontaktovat neoprávněného příjemce. Pokud se již zkontaktujete s neoprávněným příjemcem je dobré jej ještě jednou požádat o vrácení. Ve valné většině případů to stačí, protože si lidé uvědomují, že peníze vrátit musí. Pokud by však byly nějaké problémy a příjemce trval na nechání si peněz, nezbývá vám nic jiného než to řešit žalobou na bezdůvodné obohacení. Pozor však, aby nedošlo k promlčení tohoto vašeho nároku.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.