Jaká smlouva je nejlepší pro letní brigádu

Studenti

Již se to blíží. Léto, prázdniny, voda a slunce. To čeká na studenty středních a vysokých škol. Čeká na ně ale také pravděpodobně nutnost najít si nějakou brigádu. Pokud chcete takto v létě o prázdninách pracovat, je nejvyšší čas shánět nějakou pracovní příležitost. Po domluvení stačí pak jen podepsat pracovní smlouvu. Která je však pro studenty na brigády nejlepší? Dohoda o provedení pracovní práce? Dohoda o pracovní činnosti?

Dohoda o provedení práce

Poslední dvě zmiňované se označují souhrnně jako dohody. Je tedy obvyklé, že slýcháme, že někdo pracuje na dohodu. Jaké jsou však náležitosti těchto dvou smluv? Dohoda o provedení práce je specifická čísly 300 a 10 000. První číslo nám říká, kolik maximálně hodin můžeme na tuto smlouvu pracovat – tedy 300 hodin za rok. Druhé číslo udává maximální možný výdělek, z kterého ještě nemusíte odvádět zdravotní a sociální pojištění. Pokud však nejste student a stát za vás toto pojištění neplatí, musíte jej zaplatit sami.

Dohoda o pracovní činnosti

Druhá forma dohody má také svá specifika. Její omezení je totiž v rozsahu práce, kterou můžete vykonat. V průměru nesmí doba strávená v práci přesáhnout 20 hodin za týden (polovinu obvyklé týdenní pracovní doby). Hodně důležitá je ona průměrnost. Tato formulace tak umožňuje jeden týden překročit limit a jiné týdny zas pracovat méně. Zdravotní a sociální pojištění se v tomto případě neplatí tehdy, pokud odměna za odvedenou práce nepřesáhne 2500 Kč.

Jak je to s daněmi?

Daně jsou asi posledním otazníkem, které by bylo dobré odtajnit. Této práce se týká takzvaná srážková daň ve výši 15%. Zaměstnavatel tuto daň za vás odvádí zálohově. Dobré je podepsat u firmy „prohlášení k dani“. Tento podpis pro vás bude mít jedno velké plus. Zaměstnavatel bude povinnen při srážení daně zohledňovat každou daňovou slevu, na kterou máte nárok. Tak vámi zaplacenou daň minimalizuje.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.