Jaká jsou zákonná opatření proti praní špinavých peněz

Špinavé peníze

Praní špinavých peněz je velmi často diskutovanou záležitostí. Není se bohužel čemu divit, jelikož špinavé peníze z nelegální činnosti se musí do běžného systému opět integrovat. Jinak je jejich význam nulový. Jedná se především o finanční prostředky plynoucí z nelegálních prodejů zbraní a munice, případně z prodávání drog nebo jiných ilegálních aktivit. Tradičně se špinavé peníze perou tak, že se uloží do některé z bank a následně se s nimi platí za nejrůznější sortiment a služby. Standardně se legalizují i tak, že se jimi platí v hotovosti. Stát se snaží této činnosti zabránit. Jak? Nepřestávejte číst, prozradíme vám to.

Jak stát s praním špinavých peněz bojuje?

Dvěma způsoby. Ten první se zaměřuje na výrazné omezení plateb přímo v hotovosti a druhý zahrnuje některá opatření proti legalizace této trestné činnosti.

Omezení plateb v hotovosti

Toto omezení je poměrně razantní a hovoří o tom, že jedna osoba může zaplatit během jednoho jediného dne osobě druhé v hotovosti nejvíce 350 000 korun. Je fakticky jedno, v jaké měně tato hodnota bude. Za výjimku se považují vklady v hotovosti, nejrůznější odměny, peníze plynoucí z penzijních fondů nebo vyplacení pojistného plnění.

Identifikace klientů

Samotný zákon o praní špinavých peněz hovoří o tom, že jakékoli finanční instituce typu záložen, bank a podobně musí klienta přesně identifikovat prostřednictvím platného dokladu. Nejčastěji jde o cestovní pas nebo občanský průkaz. Vždy tak musí učinit při obchodu, který přesahuje hodnotu 1000 eur. Platí to i pro podezřelé obchody při plnění z životního pojištění a podobně. U platby nad 15 000 eur musí být klient také vždy řádné zkontrolován. Jakýkoli podezřelý obchod okamžitě bankovní dům hlásí Ministerstvu financí České republiky.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.