Špinavé peníze
11.1.2019
Kategorie: Finance, Novinky

Jaká jsou zákonná opatření proti praní špinavých peněz

Praní špinavých peněz je velmi často diskutovanou záležitostí. Není se bohužel čemu divit, jelikož špinavé peníze z nelegální činnosti se musí do běžného systému opět integrovat. Jinak je jejich význam nulový. Jedná se především o finanční prostředky plynoucí z nelegálních prodejů zbraní a munice, případně z prodávání drog nebo jiných ilegálních aktivit. Tradičně se špinavé peníze perou tak, že se uloží do některé z bank a následně se s nimi platí za nejrůznější sortiment a služby. Standardně se legalizují i tak, že se jimi platí v hotovosti. Stát se snaží této činnosti zabránit. Jak? Nepřestávejte číst, prozradíme vám to.

Jak stát s praním špinavých peněz bojuje?

Dvěma způsoby. Ten první se zaměřuje na výrazné omezení plateb přímo v hotovosti a druhý zahrnuje některá opatření proti legalizace této trestné činnosti.

Omezení plateb v hotovosti

Toto omezení je poměrně razantní a hovoří o tom, že jedna osoba může zaplatit během jednoho jediného dne osobě druhé v hotovosti nejvíce 350 000 korun. Je fakticky jedno, v jaké měně tato hodnota bude. Za výjimku se považují vklady v hotovosti, nejrůznější odměny, peníze plynoucí z penzijních fondů nebo vyplacení pojistného plnění.

Identifikace klientů

Samotný zákon o praní špinavých peněz hovoří o tom, že jakékoli finanční instituce typu záložen, bank a podobně musí klienta přesně identifikovat prostřednictvím platného dokladu. Nejčastěji jde o cestovní pas nebo občanský průkaz. Vždy tak musí učinit při obchodu, který přesahuje hodnotu 1000 eur. Platí to i pro podezřelé obchody při plnění z životního pojištění a podobně. U platby nad 15 000 eur musí být klient také vždy řádné zkontrolován. Jakýkoli podezřelý obchod okamžitě bankovní dům hlásí Ministerstvu financí České republiky.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *