RPSN

Opětovný prodej dluhopisů. Jaké jsou výnosy?

Ministerstvo financí České republiky se rozhodlo po čtyřech letech opět začít prodávat státní dluhopisy. Děje se tak už od 3. prosince. 2018. Svým nákupem budete moci tedy půjčit státu. Je však jasné, že nakupovat dluhopisy se musí vyplatit. Může jít o zajímavou investiční příležitost, a tak se podíváme, jak na tom jsou tyto dluhopisy. Vyplatí se vám je nyní koupit?

Bude o ně zájem?

Výnosy z těchto dluhopisů se budou klasicky danit, a to 15 %, tedy srážkovou daní. Tím se liší od dluhopisů prodávaných od roku 2011, které se zpočátku nedanily. Výnos se ovšem nijak zvláště neliší od tržních podmínek běžných investičních nástrojů. Ten bude dělat asi 2,07 % před srážením daně. Už teď se tedy spekuluje, zda bude vůbec o dluhopisy zájem.  Důvod vydávání dluhopisů je dle ministryně financí Aleny Schillerové jasný. Čím více dluhopisů nakupí české domácnosti, tím méně se stát zadluží v zahraničí. Název dluhopisů pak je Dluhopisy Republiky, kvůli stoletému výročí od vzniku novodobého státu.

Pro koho jsou určeny?

Dluhopisy mohou nakupovat pouze fyzické osoby. Firmy tedy nebudou mít nárok na pořízení. Nejnižší hodnota, kterou si půjde pořídit bude tisícikorunový dluhopis. Maximálně pak dluhopis za jeden milion korun. A kam zamířit, když budete chtít dluhopisy nakoupit? Jediná banka, která je partnerem státu pro jejich distribuování, je banka ČSOB. Ta vám na každé pobočce dluhopis prodá.

Výnos za šest let

Dluhopis je určen na šest let. Navíc je reinvestiční. To znamená, že výnosy, které zaznamenáte, vám nebudou vyplaceny, ale budou za ně nakoupeny další dluhopisy. První rok tedy bude s půlprocentním úrokem, šestý pak s úrokem 4, 5 %. Tabulka vám ukáže, jak to v praxi funguje:

Při nakoupení dluhopisů za 100 000 Kč:

  1. rok – čistý výnos 425 Kč,
  2. rok – čistý výnos 1278 Kč,
  3. rok čistý výnos 2570 Kč,
  4. rok čistý výnos 4313 Kč,
  5. rok čistý výnos 6973 Kč,
  6. rok čistý výnos 11 064 Kč.

Výnosy jsou již rozepsané se sraženou daní 15 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *